Aparat ortodontyczny to niezwykle skuteczne narzędzie w leczeniu wad zgryzu. Chociaż wymaga czasu, wyrzeczeń, szczególnej higieny i pewnych nakładów finansowych, daje spektakularne efekty warte ,,zachodu”. W gabinetach ortodontycznych znaleźć można wiele typów aparatów. Specjalista z pewnością wybierze odpowiedni model dla każdego pacjenta.

Jakie są wskazania do założenia stałego aparatu ortodontycznego?

Według aktualnej wiedzy istnieje wiele wskazań do zastosowania stałego aparatu. Za pomocą zaopatrzenia ortodontycznego można prostować nachylone zęby, wprowadzać do łuku zęby przemieszczone, przygotowywać zgryz przed leczeniem protetycznym u dorosłych, poprawiać warunki zgryzowe po ukończeniu wzrostu czy kształtować łuki zębowe w ramach złożonych procesów korekcyjnych z pogranicza ortodoncji i chirurgii szczękowej.

Jak na co dzień dbać o higienę jamy ustnej?

Nie od dziś wiadomo, że posiadanie stałego aparatu ortodontycznego znacznie utrudnia utrzymania należytej higieny jamy ustnej i nieco wydłuża czas potrzebny na oczyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowych. Przyklejone na stałe zamki sprzyjają osadzaniu się płytki nazębnej. Z dużego asortymentu szczoteczek wybieraj te o średniej twardości, z zaokrąglonymi, polerowanymi końcami. Włosie powinno być krótsze na środku niż na bokach – taki układ sprzyja skutecznemu dotarciu do wszystkich zakamarków. Nie mniej ważne od samych zębów są przestrzenie międzyzębowe. Do ich oczyszczania stosuje się nici dentystyczne. W łazience powinna również znajdować się specjalna płukanka do płukania jamy ustnej oraz specjalne czyściki do aparatu. Zęby powinno się myć możliwie po każdym posiłku. Odpowiednia kolejność wykonywanych czynności to:

  1. Wypłukanie jamy ustnej specjalną płukanką
  2. Szczotkowanie zębów
  3. Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych
  4. Ponowne płukanie jamy ustnej

Czy trzeba przestrzegać konkretnej diety?

Podczas leczenia wad zgryzu aparatem stałym powinno się unikać twardych pokarmów np. surowej marchwi, orzechów, przekąsek typu sucharki. Nie wskazane jest również spożywanie słodyczy i picie słodkich napojów. Zaleganie cukrów prostych w jamie ustnej sprzyja namnażaniu się bakterii próchnicotwórczych.

Co robić gdy pojawiają się ranki i afty?

Obecność metalowych elementów w jamie ustnej sprzyja rozwojowi owrzodzeń na śluzówce jamy ustnej. Aftom i rankom towarzyszyć mogą dolegliwości bólowe oraz stan zapalny. Jedzenie cytrusów staje się torturą. Właściwie zjedzenie czegokolwiek sprawia trudności. Na szczęście w aptece są dostępne gotowe preparaty, które mogą przynieść ulgę przy opisanych objawach. Anaftin Płyn do płukania jamy ustnej szybko tworzy ochronny filtr nad aftą, chroniąc przed drażnieniem odsłoniętych zakończeń nerwowych, dzięki czemu chroni przed bólem, wspomaga gojenie owrzodzenia i zapobiega powstawaniu kolejnych ran. Jako jeden z niewielu płynów do płukania jamy ustnej, nie zawiera alkoholu czy chlorheksydyny. Alkohol, choć skuteczny w neutralizowaniu bakterii, jest zdecydowanie niewskazany przy podrażnieniach błony śluzowej, a chlorheksydyna może powodować przebarwienia zębów.

Jeżeli da się zidentyfikować konkretny element aparatu ortodontycznego, który powoduje otarcia, powinno się okleić go specjalnym woskiem.

Co robić gdy aparat powoduje dolegliwości bólowe?

Ból jest normalnym zjawiskiem, szczególnie na początku stosowania aparatu ortodontycznego. Aby nie nasilać dolegliwości wybieraj miękkie pokarmy. W pewnych sytuacjach uzasadnione jest przyjęcie leku przeciwbólowego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany