Popularność dronów jest w aktualnym sezonie bardzo wysoka. Mają one wiele zastosowań i nie należy ich mylić ze zdalnie sterowanymi zabawkami. Dron z kamerą to wariant, który szczególnie upodobali sobie użytkownicy indywidualni, jak i poszczególne instytucje prywatne bądź państwowe. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu oraz czym kierować się podczas dokonywania zakupu? Garść informacji poniżej.

Choć wielu osobom drony kojarzą się ze współczesnością, to wskazane jest, by mieć świadomość, jak daleko sięga ich historia. Jest ona praktycznie tak długa, jak dzieje całego nowoczesnego lotnictwa i sięga nawet XIX wieku. Oczywiście takie pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z obecnym kształtem urządzenia, jakim jest dron z kamerą, niemniej jednak służyły do podobnych celów. Sterowane radiowo samoloty wykorzystywano już podczas I i II wojny światowej. Na początku lat 40-tych zaczęto masowo wytwarzać pierwszy model drona – bezpilotowca Radioplane OQ-2. Kolejne lata doprowadziły do rozwoju technologii, ale też do odkrywania nowych zastosowań dronów.

Dron z kamerą zalicza się do grupy dronów rozpoznawczych. Ich produkcję rozpoczęto w tym samym okresie, co dronów bojowych, jednak popularność zdobyły głównie za sprawą wojny w Wietnamie. Jak nietrudno się zatem domyślić, nagle to Stany Zjednoczone stały się najważniejszym producentem bezzałogowych maszyn (acz należy zaznaczyć, że ich pomysły bazowały na modelach produkowanych przez inżynierów z Izraela). Drony dostępne w sprzedaży można podzielić ze względu na to, w ile wirników są wyposażone. Amatorsko najczęściej wykorzystuje się urządzenia o 4 śmigłach (tzw. quadrocoptery), przygotowując profesjonalne ujęcia filmowe czy fotograficzne – drony o 6 wirnikach (heksacoptery), a jeśli konieczne jest udźwignięcie większego ładunku – o 8 wirnikach (octocoptery).

Bezzałogowe statki powietrzne nie są już wykorzystywane jedynie w celach militarnych – zbrojnych czy zwiadowczych. Ich obecna kompaktowa konstrukcja sprawia, że zdalne sterowanie przy pomocy komputera jest niezwykle efektywne. Trasa, którą dron ma przebyć jest programowana bezpośrednio przez użytkownika. Wśród zastosowań cywilnych dronów można wyróżnić takie sfery jak:

  • obserwacja obszarów trudnodostępnych, obserwacje przyrodnicze – na przykład migracji zwierząt itp;
  • fotografowanie z lotu ptaka, kręcenie filmów komercyjnych, jak również fotografia ślubna;
  • rekreacja – którą również można łączyć z robieniem zdjęć czy kręceniem filmów – szczególnie popularne jest dokumentowanie wypraw związanych ze sportami ekstremalnymi;

Dużą zaletą dronów jest to, że mogą one być wykorzystywane przez każdego nabywcę. Prawo polskie wprowadziło jednak pewne ograniczenia – dron z kamerą musi znajdować się w zasięgu wzroku użytkownika, poza strefą powietrzną. Dodatkowo, jeśli waga urządzenia przekracza 25 kg, to trzeba uzyskać specjalne pozwolenie (na lot pojazdu w kategorii specjalnej) oraz wykonać badania techniczne.

dron z kamera

W przypadku komercyjnego wykorzystywania dronów konieczne są oczywiście dodatkowe pozwolenia, a także wykupienie polisy OC. Kupując dron warto zwrócić uwagę, jakie posiada parametry. Maksymalna waga startowa, czyli tzw. udźwig jest istotna szczególnie w przypadku dronów z kamerą. Prócz tego czynnikiem decydującym o jakości sprzętu pozostaje maksymalny możliwy czas jego pracy (a więc pojemność baterii).

Kamera do drona także powinna posiadać funkcję sterowania nią oraz zapisywania filmów na karcie pamięci. Praktycznym elementem jest rzecz jasna stabilizator kamery – w większości przypadków należy jednak kupić go oddzielnie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany