Jeśli jesteś mężczyzną, który podkrada krem do twarzy z kobiecej kosmetyczki, koniecznie musisz zmienić sposób dbania o swoją skórę. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Męska skóra różni się od skóry kobiecej. Jest grubsza, przez co jest też bardziej odporna na działanie aktywnych składników zawartych w preparatach. Mówiąc kolokwialnie – potrzebuje narzędzia grubszego kalibru. Nie bez przyczyny, największe marki kosmetyczne, takie jak Clinique czy L’oreal Paris stworzyły linie kosmetyków przeznaczonych tylko dla panów.

Sekret męskiej skóry

Męska cera podlega wpływom innych hormonów niż skóra kobieca – w szczególności testosteronu. Mężczyźni mają więcej gruczołów łojowych, dlatego ich pory są rozszerzone i częściej pojawiają się zaskórniki. Stąd mężczyźni mają nieco inne problemy z cerą. Wśród nich nierzadki jest trądzik i błyszczenie się cery – produkcja sebum skóry męskiej jest dwukrotnie wyższa niż damskiej odpowiedniczki. Panowie skarżą się też na swoisty tylko dla siebie problem – zaczerwienienia twarzy po goleniu.

Nawet przetłuszczona cera może być odwodniona

To, że produkcja sebum jest wzmożona wcale nie oznacza, że w skórze utrzymuje się odpowiedni poziom wilgoci. Stres, ogrzewania, klimatyzacja i zanieczyszczenie środowiska to składowe, które pracują na odwodnienie skóry. Dlatego mężczyźni powinni sięgnąć po krem nawilżający. Co wybrać?

Kremy dla mężczyzn

Możesz rozejrzeć się w ofercie marek produkujących kremy przeznaczone dla męskiej skóry, np. produkty z popularnej linii Loreal Men Expert. Krem na dzień powinien mieć działanie matujące, jeśli masz cerę ze skłonnością do przetłuszczania się. Tłustej skóry nie obciążaj ciężkimi kremami, które mogą zatykać pory i wywoływać podrażnienia. Warto stosować preparaty z jednej serii, ponieważ ich działanie jest wtedy intensyfikowane. Upewnij się, że krem na dzień ma odpowiednią ochronę przed słońcem – nie tylko kobieta jej potrzebuje.

Kremy przeciwzmarszczkowe dla mężczyzn

U mężczyzn zmarszczki pojawiają się później, co nie oznacza, że nie pojawiają się wcale. Panowie też mogą zatrzymywać czas za pomocą kremów przeciwzmarszczkowych przeznaczonych specjalnie dla ich potrzeb. Warto wiedzieć, że choć oznaki starzenia pojawiają się na męskich twarzach później, to są one głębsze i bardziej widoczne niż kobiece zmarszczki.

Kremy po goleniu

Nie zapominaj o stosowaniu balsamów po goleniu, które ukoją podrażniony naskórek i go zdezynfekują. Po goleniu również możesz nałożyć lekki krem. Na rynku są dostępne preparaty, które nie wywołają podrażnień, ale dodatkowo ukoją skórę. Wybieraj kremy z czynnikami łagodzącymi, np. z d-pantenolem czy aloesem.

Krem pod oczy

Skóra wokół oczu jest cienka i bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Nie ma powodów do wstydu – możesz śmiało sięgnąć po męski krem do okolic oczu.

Warto na koniec wspomnieć, że męskie kosmetyki są wzbogacone o przyjemne zapachy odpowiadające męskim gustom, choć nałożone na skórę spodobają się też partnerce.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany