Niektóre z chorób wieku dziecięcego zdarzają się częściej niż inne. Naturalnie zawsze powinny stanowić powód do wzmożonej troski o malucha. Warto uzmysłowić sobie, w jaki sposób pielęgnować go w przypadku, gdy pojawi się zapalenie uszu u niemowlaka. Szczególnie, że objawy są na tyle charakterystyczne, że dolegliwość łatwo rozpoznać.
Skąd bierze się zapalenie uszu u niemowlaka?
W większości przypadków winę ponosi anatomia. Budowa ucha małego dziecka jest specyficzna, ponieważ trąbka słuchowa (łącząca ucho, nos i gardło) ma dużo większą powierzchnię niż u dorosłych. Z tego względu każda infekcja górnych dróg oddechowych z łatwością może zaatakować również uszy. Oto, na jakie problemy u maluchów należy zwracać uwagę:
- niedosłuch – to główny objaw zarówno zapalenia ucha środkowego w ostrej, jak i wysiękowej formie, po wyleczeniu choroby jest odwracalny;
- wysoka gorączka – w wielu przypadkach, choć nie jest to regułą, pojawia się nagle, sięga nawet 40 stopni;
- mniejszy apetyt, rozdrażnienie, płaczliwość;
- gesty główką świadczące o tym, że maluch odczuwa dyskomfort w okolicach uszu (ból i świąd);
- silny katar;
- ropny wyciek z ucha – występuje gdy dochodzi do ostrego zapalenia ucha środkowego;
- gromadząca się w uszach śluzowa wydzielina – przy wysiękowym zapaleniu;
- biegunka, towarzyszący jej ból brzucha, charakterystyczne „wierzganie” nóżkami przez niemowlaka.
Leczenie
Leczenie zapalenia ucha powinno przebiegać w porozumieniu z laryngologiem. Na ogół sprowadza się do podawania antybiotyków. Nie warto czekać, aż objawy przybiorą na sile, ponieważ może dojść do perforacji błony bębenkowej, a to spowoduje jeszcze większe cierpienie u dziecka. By tego uniknąć warto przy pierwszych symptomach udać się do specjalisty, który postawi diagnozę w oparciu o badanie otoskopowe. Samodzielnie możemy zastosować sposoby, które ulżą dziecku w cierpieniu. Poza środkami przeciwbólowymi oraz redukującymi wysoką temperaturę ciała (na bazie ibuprofenu lub paracetamolu, o dawce dostosowanej do potrzeb niemowlaka) można m.in.:
- podawać dużo płynów, bądź częściej karmić dziecko metodą naturalną;
- stosować łagodne krople do nosa (jeśli chorobie towarzyszy intensywny katar), ale nie przez dłuższy czas;
- zapewnić maluchowi komfort często wietrząc pokój, nie przegrzewając dziecka.
Nie jest natomiast korzystnie podawać kropli do uszu bez porozumienia ze specjalistą. Nie należy też wykonywać ciepłych kompresów w okolicach uszu czy smarować dziecka rozgrzewającymi specyfikami. Zapalenie ucha zazwyczaj nie daje powikłań. Trzeba jedynie możliwie jak najszybciej podjąć zdecydowane działania.
Zostaw odpowiedź