Przeziębienie może dopaść nas o każdej porze roku i nie mamy na to większego wpływu. Choroba jest wynikiem wniknięcia i namnażania się wirusów w organizmie człowieka. Objawy wynikają z toczącego się stanu zapalnego. Zaliczamy do nich katar, kaszel, złe samopoczucie, gorączkę, łzawienie oraz ból gardła. Zwykle leczenie infekcji nie sprawia większego kłopotu. Sprawdzone leki, chwila odpoczynku, gorąca herbata i za kilka dni możemy zapomnieć o chorobie. A co jeżeli wirusy przeziębienia zaatakują kobietę, która karmi piersią?

Czy można nadal karmić piersią?

Jeżeli Twoje samopoczucie na to pozwala to zdecydowanie tak. Wirusy przenikają do mleka w znikomych ilościach i nie stanowią zagrożenia dla niemowlęcia. Mleko jest za to niezastąpionym źródłem białek odpornościowych wspierających układ immunologiczny dziecka. Podczas karmienia piersią w trakcie przeziębienia trzeba zachować pewne środki ostrożności. Należy dokładnie umyć ręce przed wzięciem pociechy w objęcia. Warto nałożyć na twarz maseczkę ochronną na czas karmienia, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia się wirusów z dróg oddechowych mamy wprost na dziecko. Jeżeli masz taką możliwość, daj sobie kilka dni na odpoczynek i zleć opiekę nad dzieckiem komuś innemu. Czynności pielęgnacyjne, przy których nie jesteś absolutnie konieczna, może wykonać tata lub babcia.

Jakie preparaty z apteki mogą być stosowane podczas laktacji?

Niestety większość popularnych leków na przeziębienie, zawierających paracetamol lub kwas acetylosalicylowy, przeznaczonych do rozpuszczania w wodzie lub do przyjmowania w postaci tabletek, nie powinna być długotrwale stosowana przez kobiety karmiące piersią. Z pewnością bezpiecznym preparatem jest Quixx Grip-protect. Jest to wyrób medyczny zawierający innowacyjny Carragelose®. Należy go zastosować już na początku choroby. Skutecznie osłania nabłonek dróg oddechowy, ogranicza wnikanie wirusów wywołujących przeziębienie do organizmu i przyczynia się do złagodzenia objawów infekcji. Dobrze, jeżeli inni domownicy również go stosują. W ten sposób mogą zabezpieczyć się przed wnikaniem patogenów, a tym samym przed przeziębieniem.

Jakie domowe sposoby mogą pomóc w walce z infekcją dróg oddechowych?

Młody i zdrowy organizm jest w stanie sam poradzić sobie z infekcją wirusem przeziębienia. Warto jednak mu w tym pomóc domowymi sposobami. Przygotuj herbatę z sokiem z malin, napar z lipy lub z dzikiej róży. Możesz dodać do herbaty nieco imbiru, jednak zachowaj umiar. Imbir jest bardzo aromatyczny, przez co potrafi zmienić smak i zapach pokarmu kobiecego. To samo dotyczy czosnku i cebuli. Są pomocne w walce z przeziębieniem, ale mogą nie posmakować niemowlęciu. Aby wzmocnić organizm zjedz porządną porcję domowego rosołu. Kiedy temperatura ciała wzrasta podczas infekcji, intensywniej się pocimy i tracimy wodę. Pamiętaj więc o piciu dużej ilości płynów. Jeżeli zazwyczaj stosujesz inhalacje, możesz spokojnie zastosować je także podczas laktacji, pod warunkiem, że w składzie olejku nie ma alkoholu. Najważniejszy jest jednak odpoczynek. Daj sobie czas na drzemkę pod kocem. Twoje dobre samopoczucie jest ważna nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojego maleństwa i całej rodziny.

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany