Sprzęt detektywistyczny staje się coraz bardziej popularny. Z jednej strony możemy sami rejestrować ważne dla nas zdarzenia oraz zwiększać poczucie swojego bezpieczeństwa. Drugą stroną medalu jest to, że sami możemy stać się celem podsłuchu. Dlatego dziś sprawdzimy, w jaki sposób można sprawdzić, czy w pomieszczeniu jest podsłuch.

Podsłuch – co to jest i jak działa?

Pluskwa, bo tak inaczej nazywany jest podsłuch, to miniaturowy nadajnik radiowy z mikrofonem. Niewielkie rozmiary sprawiają, że można podrzucić go w zasadzie w dowolne miejsce – wystarczy tylko chwila. Podsłuchy profesjonalne są wyposażone w specjalne końcówki, które pozwalają na nasłuch rozmów przez ścianę.

O obecności pluskiew najczęściej nie wiedzą osoby, które są podsłuchiwane. Dlatego też takie urządzenia budzą negatywne skojarzenia. A w jakim celu wykorzystuje się podsłuchy? Przede wszystkim wtedy, gdy ktoś chce uzyskać cenne informacje biznesowe lub osobiste.

Dlatego urządzenia podsłuchowe mogą pojawić się przy okazji negocjacji handlowych. Konkurencja za wszelką cenę będzie chciała wiedzieć, jakie warunki proponujemy, aby zaproponować lepsze i przejąć klienta. Wykradzione mogą być inne informacje na temat używanej technologii czy formuły patentowej.

W życiu prywatnym podsłuchy mogą się pojawić na przykład, gdy pada podejrzenie o zdradę lub brak uczciwości w związku. Niestety w tym przypadku może również chodzić o zbieranie “haków”. Mogą one dotyczyć na przykład pożycia małżeńskiego, relacji osobistych.

Jak się uchronić przed podsłuchem?

Czy na każdym kroku musimy ważyć słowa? Warto pamiętać o tym, że mamy dostęp również do sprzętu, który służy do wykrywania podsłuchów. Wykrywacze znajdują w naszym otoczeniu nie tylko pluskwy, ale również miniaturowe kamery, a także dyktafony.

Co warto wiedzieć na temat detektorów sprzętu szpiegowskiego? Przede wszystkim to, że są dostępne nie tylko dla profesjonalistów. Amatorzy czy po prostu osoby zatroskane o swoje bezpieczeństwo mogą zaopatrzyć się wykrywacze podsłuchów. Można je zakupić w profesjonalnym sklepie detektywistycznym np.: https://www.alfatronik.com.pl/wykrywacze-c-15.html.

Jaki wykrywacz podsłuchów wybrać?

Podstawowy model detektora, jakim jest wykrywacz podsłuchów Aceco FC-5002 (na zdjęciu), kosztuje około 550 złotych. Wykrywa on podsłuchy radiowe i jest wyposażony we wskaźnik sygnału, dzięki któremu będziemy mogli namierzyć pluskwę. Czas pracy wynosi do 8 godzin.

A ile czasu trwa przeskanowanie naszego otoczenia? W zakresie częstotliwości od 30 do 900 MHz wykrycie podsłuchu zajmuje około 1 sekundy. Zatem w bardzo szybki sposób możemy sprawdzić, czy ktoś nas nie inwigiluje. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób prywatnych i dla małych firm, zwłaszcza jeśli ten gadżet szpiegowski będzie używany sporadycznie.

Kiedy prowadzimy jednak firmę na bardzo konkurencyjnym rynku, to może przydać się nam urządzenie, które daje więcej możliwości. Niestety w tym przypadku również cena idzie w górę. Najbardziej rozbudowanym i zaawansowanym technologicznie sprzętem jest profesjonalny wykrywacz zagrożeń PIRANHA ST-031M (full set), który kosztuje 32 tysiące złotych.

A co otrzymujemy w zamian? Przede wszystkim wysoki poziom zabezpieczenia budynku. Możemy wykryć podsłuchy wszelkiego rodzaju – zakres częstotliwości to 0,01 – 12000 MHz. Od razu zatem widać różnicę między pierwszym zaproponowanym modelem wykrywacza podsłuchów.

Urządzenie to pozwala również na wykrycie urządzeń, które nie korzystają z sygnału radiowego. Dowiemy się więc, czy w naszym budynku nie ma na przykład dyktafonów, które są bardzo trudne do wykrycia. Będziemy mieli również możliwość przeanalizowania linii przewodowych – sprzęt ma wbudowany wykrywacz podczerwieni oraz pól magnetycznych. Cały materiał można również zapisać i dopiero później odczytać – jest to niezwykle ważne, aby na przykład szybko wykryć zmiany w otoczeniu i móc na nie zareagować.

Kiedy czujecie, że Wasze bezpieczeństwo i prywatność są zagrożone, to wykrywacz podsłuchów będzie dla Was niezwykle przydatnym urządzeniem. Z jego pomocą uzyskacie odpowiedź na pytanie, czy w pomieszczeniu jest podsłuch?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany