Gorący napar? Mrożony, zimny napój z dodatkiem cytryny? Albo z odrobiną miodu lub imbiru? Niezależnie od formy, herbata zawsze przynosi korzyści zdrowotne (wyjątkiem są herbaty butelkowane, na ogół przepełnione cukrem i konserwantami).

Zagadnienie wpływu herbaty na nasze zdrowie jest szeroko dyskutowane w literaturze specjalistycznej. Niestety, większość przeprowadzanych badań nie charakteryzuje się wystarczającym rygoryzmem, abyśmy mogli im w pełni zawierzyć. Z drugiej strony, z nadmiaru danych łatwo „wyłowić” to, co wydaje się mieć wartość naukową. I choć herbata występuje w setkach odmian, w różny sposób oddziałujących na nasz organizm, możemy wskazać kilka podstawowych cech tej rośliny. Oto kilka powodów, dla których warto codziennie pić herbatę!

Herbata a przemiana materii: EGCG

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie „Tufts” pokazują, że zawarte w zielonej herbacie EGCG, czyli pewien szczególny rodzaj antyoksydantu, aktywuje geny odpowiedzialne za spalanie tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w obrębie jamy brzusznej, w konsekwencji przyspiesza utratę wagi nawet o 77 procent.

EGCG, oprócz stymulacji organizmu do spalania tłuszczu, wykazuje także działanie ochronne przed chorobami metabolicznymi oraz schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Działa również przeciwbakteryjnie i antywirusowo (niektóre badania sugerują, że przeciwdziała wirusowi wątroby typu C oraz grypie).

Przeciwutleniacze w herbacie

EGCG nie jest jedynym przeciwutleniaczem, występującym w herbacie: z różnych jej rodzajów można „wycisnąć” doprawdy dziesiątki zastosowań dla naszego zdrowia. Warto wspomnieć choćby o tych najbardziej powszechnych: zwalczaniu wolnych rodników, niszczących tkanki w naszych organizmach. Regularne picie herbaty pozwala więc uniknąć wielu chorób, także tych przewlekłych.

Indywidualne preferencje każdego z nas są różne, dlatego warto poszukać idealnego naparu dla siebie. Herbata Loyd to przykład marki, która dba o klientów, oferując szeroką gamę najróżniejszych odmian tej niezwykłej rośliny. Wszystkie oferowane produkty posiadają zaś niezbędne atesty, gwarantujące doskonałą jakość. Więcej informacji o poszczególnych herbatach Loyd znajdziecie tutaj.

Herbata świetnie smakuje!

Ostatnim powodem, który zadecydował o popularności herbaty, jest jej smak. Choć napar z liści herbaty początkowo sprzedawano w Europie jako środek medyczny, szybko rozprzestrzenił się na całym kontynencie jako alternatywa dla wody i wina.

Na koniec jeszcze jedno słowo na temat wpływu herbaty. Oczywiście, żadne jedzenie nie chroni nas przed chorobami. Nasze zdrowie bezpośrednio zależy od naszych genów, stylu życia i dziesiątków różnych innych czynników. Samo picie herbaty nie wystarczy. Należy pamiętać także o innych aspektach zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety, aktywności fizycznej oraz trosce o siebie!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany