Trend naturalnych kosmetyków prężnie się rozwija. Czy wiesz dlaczego? Jeśli do tej pory nie zastanawiałaś się nad tym, jaki wpływ mogą mieć niektóre składniki, czas się z nimi zapoznać. Wiedza ta pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego warto sięgać po naturalne kosmetyki.

Kosmetyki bez silikonów

W wielu preparatach do pielęgnacji ciała możesz znaleźć silikony, które rozpoznasz pod nazwami zakończonymi na -methicone i –siloxane oraz jako silanole czy dimethicone. Są często dodawane do szamponów i odżywek, a także balsamów do ciała i różnorakich kremów. Silikon daje wrażenie gładkiej skóry i włosów, w rzeczywistości tworząc jedynie taką powłokę. Skutecznie zaś zatyka skórę i strukturę włosa, nie pozwalając przeniknąć w głąb innym substancjom. Silikon nie rozpuszcza się w wodzie, więc nie zmyjesz go łatwo, a jedynie za pomocą silnych detergentów. Jego nadmiar może prowadzić do powstawania trądziku, a także przetłuszczania się włosów i alergii. Jest również szkodliwy dla środowiska. Obecny jest w podkładach, tuszach do rzęs, fluidzie – lepiej nie używaj kosmetyków z silikonem, jeśli masz cerę mieszaną i tłustą.

jakich-skladnikow-nie-powinno-byc-w-kosmetykach-1

Jak działają środki konserwujące obecne w kosmetykach?

Kolejnymi substancjami, na które powinnaś zwrócić uwagę, jeśli chcesz korzystać jedynie z prawdziwie pielęgnujących i dbających o Twoje zdrowie i piękno preparatów, są parabeny. To konserwanty, które są pochodnymi kwasu benzoesowego. Chociaż mają łagodniejszy wpływ niż inne niebezpieczne składniki kosmetyków, również mogą powodować rozmaite reakcje alergiczne, a także mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Parabeny są wymienione z nazwy w składzie, dzięki czemu stosunkowo łatwo możesz je rozpoznać. Gorszymi konserwantami jest formaldehyd, który ma działanie rakotwórcze.

Czy kremy z parafiną są dla Ciebie odpowiednie?

Parafina to składnik, który jest powszechnie obecny w kremach i balsamach. Jednak ta pochodna ropy naftowej tworzy na skórze tłustą warstwę, która się nie wchłania. Niebędąca naturalnym składnikiem parafina źle się absorbuje, a co gorsza wchłania kurz i bakterie, co prowadzi do stanów zapalnych i trądziku. Może wywoływać alergie. Naturalne kremy do twarzy w przystępnych cenach i dostępne w większości drogerii, dodatkowo produkowane przez polską firmę znajdziesz w ofercie Evree – obudź prawdziwe piękno!. Nie zawierają one ani parafiny, ani parabenów czy olejów mineralnych.

Czego jeszcze nie znajdziesz w kosmetykach naturalnych?

Składniki, których powinniśmy unikać w codziennej pielęgnacji, zazwyczaj działają jedynie powierzchniowo albo wręcz uszkadzają komórki i przyspieszają procesy starzenia czy przyczyniają się do zniszczenia skóry lub włosów. Do takich substancji należy laurylosiarczan sodu, który odnajdziesz na etykiecie pod nazwą sodium laurate sulfate. Popularne SLS to syntetyczny detergent, który był do niedawna używany jedynie do produktów silnie czyszczących.

jakich-skladnikow-nie-powinno-byc-w-kosmetykach-1

Toksyczne związki przenikają ze skóry do krwi i uszkadzają układy: nerwowy i odpornościowy skóry, działając drażniąco i zaburzając jej pracę. Jeśli chcesz zachować naturalne piękno i zdrowie sięgaj po kosmetyki bez substancji szkodliwych.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany