Katar, kaszel, ból gardła latem? Objawy te mogą być związane z przeziębieniem, jeżeli jednak trwają dłużej niż tydzień to prawdopodobnie coś zaczęło cię uczulać. Choć alergie kojarzymy głównie z wiekiem dziecięcym to mogą one pojawiać się i znikać w ciągu całego naszego życia. Nawet jeżeli wcześniej nie byliśmy uczuleni np. na pyłki traw nie oznacza to, że w tym roku nie staną się one naszą zmorą.

Z okresem alergii kojarzymy głównie wiosnę. Nic bardziej mylnego – w ciągu lata również występują liczne alergeny, które mogą być przyczyną nadreaktywności naszego układu immunologicznego.

Pyłki i zarodniki pleśni – główni sprawcy letniego kataru

Choć wraz z wiosną kończy się okres pylenia drzew nie oznacza to, że pyłki przestają być obecne w środowisku. Lato jest czasem gdy intensywnie kwitną trawy czy zboża. Ciepło i wilgoć w okresie letnim sprzyja również rozwojowi pleśni, a co za tym idzie wytwarzaniu przez nie zarodników. Produkowane przez rośliny i pleśnie pyłki mają właściwości alergenne i często są przyczyną alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek (tzw. pyłkowica). W okresach intensywnego pylenia mogą nawet powodować wystąpienie objawów astmy pyłkowej objawiających się dusznościami, intensywnym kaszlem i świszczącym oddechem.

Ukąszenia owadów źródłem odpowiedzi alergicznej

Okres letni wiąże się ze wzmożoną aktywnością rożnego rodzaju owadów. Niektóre z nich jak pszczoły, osy, szerszenie czy czerwone mrówki mogą nas ukąsić i wywołać reakcję alergiczną. W większości przypadków alergia pojawia się jedynie w okolicy ukąszenia, powodując swędzenie i zaczerwienienie. Niekiedy jednak reakcja organizmu na ukąszenia może być na tyle silna, że może nawet zagrażać naszemu życiu. Kiedy więc po ukąszeniu czujemy się oszołomieni, mamy mdłości czy puchnie nam język należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Smog – wzmaga alergię

Zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w dużych miastach, obecne są cały rok, nie tylko zimą. Smog powstaje głównie w trakcie słonecznych dni, gdy dochodzi do reakcji pomiędzy związkami wchodzącymi w skład spalin samochodowych jak tlenki azotu czy ozon. To właśnie obecność tych związków w powietrzu może wypływać na pogorszenie reakcji alergicznych, astmy czy trudności z oddychaniem. Nawet jeżeli związki szkodliwe nie osiągają wartości uważanych za niebezpieczne mogą wpływać na nasz układ oddechowy i wzmagać alergię.

Leczenie alergii

Objawy alergii możemy łagodzić ogólnie dostępnymi środkami jak krople do oczu czy aerozole do nosa. Bez recepty dostępne są również leki antyhistaminowe, które zmniejszają odpowiedź alergiczną. Niekiedy jednak leki bez recepty nie przynoszą nam ulgi. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem alergologiem w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Specjalista nie tylko przeprowadza z nami dokładny wywiad lekarski, ale również może skierować nas na badania, które pozwolą na wskazanie związków i czynników nas uczulających. Badania tego typu wykonywane są na przykład w Centrum Medycznym DP MED. W zależności od siły odpowiedzi alergicznej specjalista dobiera odpowiednia leki, a niekiedy może nawet skierować nas na immunoterapię inaczej nazywaną odczulaniem. Odczulanie pozwala na złagodzenie lub nawet całkowite wyeliminowanie odpowiedzi alergicznej na dany czynnik.

Jak ułatwić sobie sezon alergii?

Aby zmniejszyć dokuczliwe objawy alergii przede wszystkim powinniśmy unikać czynników ją powodujących. Dlatego też warto zdecydować się na testy, które pozwolą dokładnie wykryć przyczynę alergii. Wiedząc na przykład, że jesteśmy uczuleni na pyłki powinniśmy codziennie sprawdzać poziom pylenia w naszej okolicy. Jeżeli jest on wysoki przebywanie na zewnątrz powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum. Gdy musimy wyjść wówczas po powrocie najbezpieczniej dokładnie opłukać całe ciało i włosy wodą. Dla alergików korzystne jest również utrzymywanie wilgotności w mieszkaniu na poziomie 30-50%. W takich warunkach pyłki i kurz nie unoszą się w powietrzu.

Jedna odpowiedź

  1. areck

    też niestety w lecie bardziej odczuwam alergię, ale jakoś trzeba sobie radzić, kupuję zapas hitaxy fast i tak spokojnie przetrwam lato. Jadę nad morze i liczę że trochę się poinhaluję i może w końcu na jesieni od alergii odpocznę

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany