Zarządzanie całym parkiem pojazdów jest kwestią priorytetową w firmach transportowych. Ale nie tylko, bo okazuje się, że samochód odgrywa ważną rolę również przy innych typach działalności. Przyjęcia towarów, dostawy do klientów czy przemierzanie tras w celach delegacyjnych to istotny element prowadzenia biznesu.

Koszty

Manager, który zarządza flotą samochodową, musi przede wszystkim brać pod uwagę koszty eksploatacyjne pojazdów. Wydatki związane z używanymi samochodami stanowią sporą część budżetu firmy. Chodzi więc o maksymalne wykorzystanie pojazdów przy jak najniższych nakładach. Redukcja kosztów, na przykład poprzez organizację transportów łączonych jest tutaj priorytetem.

Samochody własne czy leasing?

Zarządzający firmą muszą podjąć ważną decyzję. Stawiać na auta własne czy zdecydować się na zewnętrzne wsparcie firm leasingowych. Nabycie samochodów na własność wiąże się z dużą inwestycją, która możne negatywnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorstwa.

To dlatego bardzo często właściciele decydują się na kredyt samochodowy dla firm. Takie zobowiązanie finansowe udzielane jest na preferencyjnych warunkach, bo zabezpieczeniem staje się nabywany pojazd. Dzięki temu ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy jest minimalne. Kredyt jest również dobrym rozwiązaniem, ponieważ bez wkładu środków własnych auta stają się od razu własnością firmy.

Zatrudnienie

Każda flota samochodów wymaga zatrudnienia odpowiedniej liczby pracowników. W tej kwestii należy unikać marnotrawstw w postaci zbędnej ilości kadry pracowniczej. Z drugiej jednak strony każda zatrudniona osoba powinna mieć jasno wytyczone obowiązki. Cięcia kosztów nie mogą zakładać nadwyrężania personelu. Redukcja nie powinna odbywać się również kosztem wynagrodzenia pracowników.

Optymalne wykorzystanie flory

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na kredyt samochodowy dla firm, powinien dokładnie przemyśleć swoje potrzeby. Zanim uda się do oddziału wybranego banku, musi odpowiedzieć sobie na pytania:

– Czy na pewno kolejny pojazd jest niezbędny w firmie?

– Jaki pojazd jest potrzebny, by biznes mógł się rozwinąć?

– Do czego będzie wykorzystywany pojazd?

– Czy jest szansa na sfinansowanie zakupu pojazdu z zasobów firmy?

– Czy jest szansa na wniesienie wkładu własnego, który zmniejszy zobowiązanie finansowe wobec banku?

Często dochodzi do sytuacji, w której parking firmy obłożony jest flotą aut. Nierzadko zupełnie niepotrzebnie, bo wiele z nich nie jest optymalnie wykorzystywanych. Musimy wiedzieć, że eksploatacja pojazdów odbywa się również wtedy, gdy auto staje się bezużyteczne. Z każdym rokiem traci swoją wartość.

Podsumowanie

Auto jest niezbędnikiem w każdej firmie, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Branża transportowa oczywiście jest z nimi najbardziej kojarzona, ale nie oznacza to, że flota nie jest potrzebna w innym biznesie. Samochód to dzisiaj podstawa, która niestety generuje niemałe koszty.

Osoba zarządzająca firmą albo manager, który bierze odpowiedzialność za odpowiednią eksploatację pojazdów, musi mieć na uwadze przede wszystkim redukcję kosztów. Tylko dzięki temu zostanie wypracowany większy zysk. Jednocześnie nie można zapominać o jak najwyższej jakości świadczonych usług.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany