Rozważając wyjazd na narty do Francji na ogół pierwszą opcją, która przychodzi nam na myśl są Alpy. Jednakże na terenie tego wyjątkowo malowniczego kraju znajdują się również inne, niemniej interesujące i przyjazne dla odwiedzających miejsca. Jednym z nich jest niewątpliwie pasmo górskie położone we wschodniej Francji, oddzielone od gór Jura Bramą Burgundzką – Wogezy. Czym się charakteryzują oraz jakie atrakcje gwarantują? Zapraszamy do lektury.

Wogezy powstały na przełomie paleozoiku i mezozoiku. Budowę geologiczną gór wyróżnia fakt, że składają ze zrębów skał wulkanicznych, granitów, ale także łupków czy gnejsów. Sprawia to, że rzeźba terenu jest zróżnicowana – w południowej części dominują wzniesienia zaokrąglone, natomiast w północnej – o płaskiej rzeźbie oraz z głębokimi dolinami. Zrębowe Wogezy są malowniczo położone nad Renem (pasmo posiada długość ponad 160 km), zajmują większą część Alzacji oraz są największym jednolitym obszarem leśnym Francji (są to głównie drzewostany jodłowe, jodłowo – bukowe oraz świerkowe). Od północy Wogezy graniczą z niemieckim Lasem Palatyńskim – pasmem górskim położonym w Palatynacie Reńskim, tworząc jednolity system górski przedzielony jednak granicą administracyjną. Do najwyższych szczytów Wogezów można zaliczyć:  Grand Ballon (1424 m n.p.m.), Hohneck (1363 m.n.p.m.), Le Tanet (1292 m.n.p.m.).

Główne miejscowości turystyczne Wogezów to m.in. Gérardmer – centrum sportów zimowych (z trasami o długości nawet 3,9 km), jak i wodnych, La Bresse – największy region narciarski, Vittel, opactwo Mont Sainte Odile. Wogezy mogą stanowić również bazę wypadową do Strasburga czy szwajcarskiej Bazylei.

Wogezy

Na terenie Wogezów umiejscowione są dwa parki przyrodnicze – Regionalny Park Przyrody Wogezów Północnych oraz Regionalny Park Przyrody Wzgórz Wogezów. Pierwszy z nich charakteryzuje się wysokim zróżnicowaniem terenu, znajdują się na jego terenie Wogezy Wysokie, wraz z przedgórzami, w których to można znaleźć liczne alzackie winnice. Wzdłuż dolin rozmieszczone są także liczne historyczne budowle, jak zamki warowne czy obiekty muzealne. Drugi z parków, utworzony nieco później, to obszar pokryty torfowiskami, lasami dębowymi i bukowymi a także dużą siecią cieków wodnych – na jego terenie znajduje się aż 5 rezerwatów przyrodniczych.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany