Infekcje górnych dróg oddechowych najczęściej są wywoływane przez wirusy. Objawiają się m.in. gorączką i wodnistym katarem. Choroby nosogardła, jamy nosowej, tchawicy, gardła i krtani spowodowane przez bakterie charakteryzują natomiast silny ból gardła i gorączka powyżej 38,5° C.

Wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych – objawy

Wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych daje zdecydowanie słabsze objawy niż ta spowodowana przez bakterie. Choroba wywołana przez wirusy zwykle rozwija się w ciągu 7 dni. Jej pierwsza faza trwa od 3 do 5 dni. Najczęściej pojawiające się symptomy infekcji wirusowej to:

  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • gorączka, zwykle niższa niż 38,5° C,
  • wodnisty katar,
  • obrzęk błony śluzowej jamy nosowej,
  • suchy kaszel,
  • ból ucha,
  • kłopoty z połykaniem,
  • wymioty i biegunka – u małych dzieci.

Jeśli pierwsza faza choroby nie ustanie (samoistnie bądź po włączeniu leczeniu, które okaże się nieskuteczne), może rozwinąć się kolejna faza. Obejmuje ona przekształcenie się kataru z wodnistego w gęsty. Pojawia się też uczucie zatkanych zatok i nosa. Kaszel z suchego zmienia się w mokry. Infekcja wirusowa może osiągnąć też trzecią fazę, dla której charakterystyczna jest gorączka powyżej 38,5° C. Bywa, że rozwija się wtedy zakażenie bakteryjne i trzeba włączyć leczenie antybiotykami (źródło: Apteline).

Objawy infekcji bakteryjnej górnych dróg oddechowych

Infekcje bateryjne, które dotykają górnych dróg oddechowych, pojawiają się rzadziej niż wirusowe, mają jednak silniejsze objawy. Mogą też powodować powikłania. Symptomy wskazujące na to, że organizm zaatakowały bakterie, to m.in. uczucie drapania w gardle i silny ból w tej części ciała. Oprócz tego pojawiają się chrypka i kłopoty z przełykaniem śliny. Może im towarzyszyć ból ucha oraz gorączka powyżej 38,5°C. Infekcja bakteryjna nie powoduje kaszlu. W jej przebiegu obserwuje się natomiast śluzowo-ropną wydzielinę z nosa. Oprócz tego powiększają się węzły chłonne, a z jamy ustnej wydobywa się nieprzyjemny zapach. Chory może też chrapać ze względu na obrzęknięte migdałki. Niekiedy poza standardowymi objawami infekcji wywołanej przez wirusy pojawiają się bóle mięśni, głowy, dreszcze bądź osłabienie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany