Dzieci cierpią na biegunkę zdecydowanie częściej niż osoby dorosłe. Przyczyną tych dysproporcji jest mniejsza odporność naszych pociech. W jaki sposób należy radzić sobie z podobnymi problemami, przeciwdziałać „rozwolnieniu” – jak powszechnie nazywa się tę dolegliwość – i niwelować uczucie dyskomfortu bądź osłabienia u Twojego dziecka?

Biegunka u dzieci: najczęstsze przyczyny

Niewiele osób wie, że biegunka nie stanowi osobnej jednostki chorobowej: jest zaledwie objawem klinicznym innych przypadłości. Zwykliśmy jednak traktować ją jako autonomiczną chorobę i dlatego, w trakcie leczenia, tak rzadko zwracamy uwagę na jej podłoże. Tymczasem biegunka to po prostu jeden ze sposobów organizmu na pozbycie się niepożądanych gości. Wśród najczęstszych jej przyczyn, przynajmniej wśród dzieci, należy wymienić zakażenie wirusami (na przykład rotawirusem), bądź reakcję organizmu na obecność bakterii (choćby budzącej powszechny lęk salmonelli). Wśród zestawu najpowszechniejszych przyczyn warto umieścić także pasożyty, na przykład wiciowce. Skoro biegunka jest objawem, nie zaś przyczyną, w trakcie jej zwalczania nie możemy zapominać o konsultacji z lekarzem i przeprowadzeniu koniecznych badań, wykluczających najbardziej niepożądane przypadłości!

Rola diety w walce z objawami biegunki

W czasach antycznych i w średniowieczu biegunka była uznawana za efekt praktyk magicznych: czarów, uroków rzucanych przez „złe oko” albo ludzi o „czarnych językach”. Z objawami tej dolegliwości radzono sobie więc najróżniejszymi sposobami. W pismach przypisywanych Hipokratesowi czytamy, że biegunka, jako rzekomo „ciepła choroba”, musi być leczona „zimną kuracją”: dlatego pacjent powinien być trzymany w chłodzie i karmiony… owocami!

Współcześnie doskonale wiemy, jak różnorodnie wpływa na nasz układ pokarmowy ta grupa produktów; niektóre owoce faktycznie mogą sprzyjać walce z biegunką (banany, czarna porzeczka, jagody), jednakże większość z nich, zwłaszcza w formie surowej, znacznie zaostrza objawy niechcianej przypadłości.

Jako rodzice, ze szczególną ostrożnością powinniśmy podejść zaś do produktów zawierających gluten. Biegunka, pod wpływem tego białka, ulega bowiem nasileniu i przybiera postać fermentacyjną.

Nawadnianie organizmu

Należy koniecznie podkreślić najważniejszy aspekt biegunki: błyskawiczną utratę płynów przez organizm dziecka. Powszechnie wiadomo, że zmuszanie najmłodszych do ciągłego picia wody często graniczy z cudem. Na szczęście i na to istnieją sposoby, na przykład specjalne płyny nawadniające, zawierające dobroczynne elektrolity i chętnie (z powodu dostępności w kilku smakach) przyjmowane przez maluchy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany