Znalezienie swojego miejsca na rynku pracy, niezależnie od tego, czy jest to rynek krajowy, czy też międzynarodowy może stanowić prawdziwe wyzwanie. Szczególnie, jeśli dysponujemy niewielkim doświadczeniem, bądź też zdobyte dotąd kompetencje nie korespondują z potrzebami rozwijających się najdynamiczniej sektorów gospodarki.

W takich sytuacjach warto zwrócić się po pomoc do agencji zatrudnienia. Dlaczego ich istnienie jest tak potrzebne oraz na co można liczyć rejestrując się w takiej instytucji – streszczamy w niniejszym tekście.

Znajdź pracę z agencją – niezależnie od okoliczności

Jak wiadomo, w niektórych regionach i miastach Polski nieco trudniej zrealizować swoje założenia dotyczące kariery zawodowej. W takiej sytuacji dobrze jest znaleźć kompetentne źródła zawierające aktualne oferty – pozyskiwane od pracodawców, jak i agencji zatrudnienia, takie jak www.praca-zywiec.pl . Szacuje się, że większość osób poszukujących zatrudnienia korzysta właśnie z portali internetowych, ponieważ pozwalają one na szybkie przesłanie dokumentów aplikacyjnych, bądź też skontaktowanie się z przedstawiającym ofertę.

Agencje pracy gromadzą oczywiście informacje o aktualnych, sprawdzonych pod kątem wiarygodności ogłoszeniach rekrutacyjnych, to jednak nie ich jedyne zadanie. Prócz tego gwarantują takie udogodnienia, jak:

  • doradztwo ekspertów – gwarantujące, że znajdziemy oferty, które najbardziej będą odpowiadały naszym predyspozycjom, wykształceniu, zdobytemu doświadczeniu. Taka seria rozmów oraz testy mogą być szczególnie pomocne dla osób, które chcą się przekwalifikować bądź dopiero wkraczają na rynek pracy;
  • dostęp do wyselekcjonowanych ofert o różnorodnym charakterze;
  • przejazd do miejsca docelowego (w przypadku pracy za granicą – opłaty mogą być symboliczne, bądź wliczone w koszt usługi);
  • możliwość zakwaterowania (tutaj już jego koszt jest potrącany z otrzymywanego wynagrodzenia);
  • ułatwienie formalności związanych z dostarczaniem niezbędnych dokumentów, szczególnie przydatne w sytuacji, gdy interesuje nas praca za granicą;

Agencje zatrudnienia – ułatwienie dla pracodawców

Procesy rekrutacyjne zrealizowane w profesjonalny sposób mogą być problematyczne dla niewielkich firm. Zdobycie odpowiednio wykwalifikowanego pracownika wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, oddelegowania zespołu rekrutacyjnego, stworzenia określonych procedur. Wszystko to generuje dodatkowe koszty. Tymczasem dzięki agencji zatrudnienia możliwe jest znalezienie kandydatów o profilu dopasowanym do aktualnych potrzeb firmy. Rzecz jasna – taka agencja nie działa charytatywnie, toteż za jej usługi również należy uiścić opłatę. Z reguły jednak jest to znacznie bardziej opłacalne niż działanie samodzielne, zwłaszcza, jeśli firma dopiero się rozwija. Większe przedsiębiorstwa również doceniają możliwości, jakie dają usługi agencji zatrudnienia, także w zakresie poradnictwa zawodowego dla pracowników.

Wpływ agencji zatrudnienia na rynek pracy i szereg zagadnień z tym związanych został szczegółowo omówiony w raporcie autorstwa Polskiego Forum HR. Wspomniany raport dostępny jest pod adresem: http://admin.polskieforumhr.pl/dir_upload/site/70c12353731d477c8cda0204c7564695/raport2017.pdf

Czy jest się czego obawiać ?

Działanie agencji zatrudnienia jest regulowane prawnie na mocy ustawy z 2004 roku. Nie ma zatem obaw, że oszukana zostanie któraś ze stron relacji pracownik – pracodawca. Naturalnie pewność można mieć tylko wtedy, jeśli działający pośrednik posiada niezbędny certyfikat – spis agencji należących do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia jest jednak udostępniony dla każdego. Istotnym wyróżnikiem może być także to, czy agencja funkcjonuje od dłuższego czasu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany