Menopauza, zmiany hormonalne, choroby wrodzone i nabyte, praca przy komputerze – te wszystkie czynniki mogą mieć wpływ na kondycję oczu. Warto wiedzieć, jakich działań unikać, by dodatkowo nie narażać wzroku na pogorszenie.

Nawet połowa pacjentów gabinetów okulistycznych skarży się na dolegliwości, które mogą wskazywać na zespół suchego oka. Choć w ich złagodzeniu mogą pomóc krople do oczu bez recepty, warto także wiedzieć, jak wygląda skuteczna profilaktyka.

1. Nieodpowiednia dieta

Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, musisz się zdrowo odżywiać. Ta zasada dotyczy także zdrowia twoich oczu. Jeśli zależy ci na zachowaniu dobrego wzroku, koniecznie włącz do jadłospisu produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz w witaminę A. Dobre źródła tłuszczy z grupy Omega 3 to tłuste ryby, na przykład śledź, łosoś, makrela czy sardela, a także roślinne oleje, na przykład lniany oraz oliwa z oliwek. Witaminę A znajdziesz zarówno w pokarmach roślinnych, jak i zwierzęcych – jej dobre źródła to dynia, batat, marchew oraz wątróbka.

2. Klimatyzacja i centralne ogrzewanie

Klimatyzacja oraz centralne ogrzewanie są przyczyną bardzo suchego powietrza w pomieszczeniach, co może stanowić spore wyzwanie dla oczu. To właśnie nienawilżone powietrze może powodować problemy z uczuciem suchości pod powiekami. Pomocne będzie wietrzenie pomieszczeń oraz krople do oczu bez recepty.

3. Częste korzystanie z komputera

Ciągłe nadwyrężanie oczu nie jest dla nich zdrowe. Jeśli pracujesz przy komputerze, koniecznie rób przerwę co najmniej raz na godzinę. Pamiętaj o tym, że nie tylko ekran komputera, ale także i tabletu i smartfonu może stanowić wyzwanie dla wzroku. Robiąc przerwę w pracy postaraj się zająć czynnościami, które nie wymagają korzystania z urządzeń elektronicznych.

4. Używanie nieodpowiednich kropel do oczu

Jeśli cierpisz na zespół suchego oka i chcesz pozbyć się dyskomfortu spowodowanego pieczeniem, kłuciem, wrażeniem obecności ciała obcego pod powieką, ulgę przyniosą ci krople do oczu bez recepty. Pamiętaj jednak o tym, że muszą być to krople do oczu nawilżające, a nie na przykład krople do zaczerwienionych oczu. Tego typu substancje mogą pogorszyć twoje samopoczucie, ponieważ zwiększają ciśnienie w gałce ocznej.

5. Nadwyrężanie oczu po zmroku

Warto unikać zbędnego nadwyrężania wzroku przy niewystarczającym oświetleniu. Nie bez powodu jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na wystąpienie zespołu suchego oka są kierowcy. Prowadzenie auta po zmroku czy też czytanie przy słabym oświetleniu to krótka droga do dolegliwości związanych z oczami.

6. Noszenie soczewek kontaktowych

Noszenie szkieł kontaktowych może utrudniać prawidłowe nawilżenie oka. Warto soczewki pozostawić w domu i na co dzień korzystać z okularów.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany