Sekretem dobrej zupy jarzynowej jest esencjonalny wywar. Poza tym ważne są świeże warzywa, które stanowią o jakości tej potrawy. O czym jeszcze należy pamiętać przygotowując jarzynową?

Dobór składników

Do zupy jarzynowej dodać możemy niemalże wszystkie nasze ulubione warzywa – od marchewki, przez kalafiora czy ziemniaka, po seler, pietruszkę i kapustę. To istna witaminowa bomba, która smakuje świetnie przez okrągły rok. Zalet jedzenia takiej zupy jest całe mnóstwo – jest ona łatwa w przygotowaniu, smaczna, zdrowa i bogata w witaminy.

Przyrządzając zupę na bazie mięsa wołowego, najlepiej postawić na łopatkę, polędwicę, mostek lub udziec. Gdy wolimy mięso wieprzowe, kupmy przednią golonkę albo łopatkę. Gdy natomiast mamy ochotę na danie na bazie drobiu lub ryb, wykorzystać możemy każdą ich część. Jedynym warunkiem jest to, by mięso było młode i świeże. Wywar rybny ugotować możemy również na tak zwanych odpadkach, czyli kręgosłupach, głowach i płetwach. Pamiętajmy jednak o usunięciu skrzeli i oczu. W przeciwnym wypadku zupa będzie gorzka. Jeśli zależy nam na możliwie jak najzdrowszym posiłku, przygotujmy wywar na samych warzywach lub chudym mięsie. Jako dodatki posłużyć mogą nam tutaj brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron lub kasza gruboziarnista. W bardziej kalorycznej wersji zastąpić możemy je pieczywem.

Podstawowe wskazówki

Zupę należy gotować powoli. Jeżeli będziemy to robić przez cały czas na dużym ogniu, stanie się ona mętna, a jej smak nie będzie wyrazisty.

Jeśli chodzi o idealne proporcje, to na 2,5 litra wodny potrzebne będzie nam około 500 g włoszczyzny, mięsa lub ryb oraz około 10 g soli.

W pierwszej kolejności wrzucamy składniki do wody i doprowadzamy do wrzenia, a następnie zmniejszamy ogień. Moment dodawania soli jest uzależniony od rodzaju zastosowanego produktu. Zupę jarzynową i drobiową należy solić mniej więcej w 1/3 czasu gotowania, mięsną – po tym, jak ugotują się warzywa, rybną i grzybową – na samym początku gotowania. Gdy wyda nam się ona za słona, wystarczy, że włożymy do niej torebkę z ryżem i doprowadzimy całość do wrzenia – wyciągnie on z wywaru nadmiar soli. Warto także pamiętać, że w przeciwieństwie to bulionu drobiowego czy wieprzowego, rybny gotuje się krócej. Po usunięciu szumowin możemy od razu dodać warzywa i przyprawy. Dobre przepisy na zupę jarzynową znajdziesz tutaj: https://www.przepisy.pl/przepisy/dania-i-przekaski/zupy/zupy-sezonowe/zupa-jarzynowa

Zioła i przyprawy

Pojedyncze przyprawy, jak ziele angielskie czy pieprz ziarnisty, możemy dodać do zupy od razu po wrzuceniu wszystkich warzyw. Potrzebują one bowiem nieco więcej czasu na oddanie smaku. Uwaga! Ziela angielskiego nie należy gotować dłużej niż 20 minut – w przeciwnym wypadku doda ono wywarowi zbyt gorzko – korzennego smaku. Jeśli chodzi natomiast o przyprawy sypkie i mielone, bez obaw możemy je wrzucić na około 10 minut przed końcem gotowania. Mieszanki suszone dodaje się około 5-7 minut wcześniej. Jeżeli nie lubimy, gdy kawałki przypraw pływają w zupie, możemy wszystkie tego typu dodatki umieścić w torebce do parzenia herbaty i zanurzyć w garnku

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany