Inhalacje na kaszel są w ostatnim czasie jednym z częściej zalecanych przez lekarzy elementem terapii leczenia infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Kaszel u niemowląt, za pomocą tej metody można dość poważnie zniwelować w stosunkowo krótkim czasie. Chodzi gównie o wystarczające nawilżanie dróg oddechowych, zwykle z pomocą soli fizjologicznej oraz włączenie dodatkowo zapisanego przez lekarza leku.

Zalety inhalacji

Leki mukolityczne, bo taką mają nazwę, są bardziej skuteczne niż w innej formie, np. syropu. Ponadto nie wywołujemy przy inhalacji podrażnień żołądka – tak częstego problemu przy zażywaniu leków. Kluczową kwestią jest nauczenie dziecka prawidłowej inhalacji. Służą do tego celu specjalne elektryczne inhalatory. Gdy dziecko, pokierowane przez dorosłego,  zaczyna dobrze wykonywać i współpracować przy inhalacjach, to już połowa sukcesu. Zwykle najpierw używa się w tym celu maseczki, którą stopniowo można zastąpić ustnikiem. Wówczas skuteczność inhalacji będzie jeszcze większa. Inhalacje przy odrobinie fantazji, można traktować jak zabawę. Wówczas maluchowi czas jej trwania się nie dłuży, a organizm wzmacnia. Po inhalacji należy oczyścić nos lub jamę ustną dziecka, w zależności od tego przez które miejsce dostawała się substancja wziewana.

Przestrzeganie higieny inhalatora

Ważnym elementem terapii jest odpowiednia do zaleceń producenta higiena poszczególnych elementów inhalatora. Trzeba go po prostu umyć i zdezynfekować po każdym użyciu. W przeciwnym razie bakterie lub wirusy będą na nim nie tylko pozostawać, ale i się namnażać. Nebulizator, maski, ustnik oraz sam przewód – wszystko to trzeba poddać dokładnej dezynfekcji. W czasie jednej sesji inhalacyjnej może korzystać z urządzenia bezpiecznie jedna osoba.

Inhalacje to dobra alternatywa

Inhalacje są alternatywnym sposobem na radzenie sobie z kaszlem u małych dzieci. Można zaprzestać stosowania syropów, do których organizm maluszka się po pewnym czasie przyzwyczaja. Podobnie jest z kroplami do nosa, aplikacji których z kolei dziecko nie lubi, bo przeszkadza im wkładanie do nosa czegoś obcego. Jak pomocne jest stosowanie inhalacji, można więcej przeczytać na stronie: http://www.kaszeludzieci.pl/inhalacje-niemowlat.html, gdzie m.in. szerzej mówi się o pozostałych działaniach przy kaszlu u dzieci, np. oklepywaniu plecków.

Czego używa się do inhalacji?

Stosowanie inhalacji zalecanych przez lekarza wymaga stosowania specjalnych leków, które działają w głównej mierze rozkurczowo na oskrzela. Pod wpływem ich działania w trakcie inhalacji, dochodzi do odkrztuszania wydzieliny, a także mają one działanie przeciwzapalne. Zalecane są w pewnych szczególnych przypadkach. Zwykle stosowane są w schorzeniach układu oddechowego i przy stanach zapalnych. Leki te najczęściej już teraz stosuje się z użyciem specjalnych inhalatorów czy nebulizatorów. Jednak jeśli takiego urządzenia nie mamy, choć można go w niektórych ośrodkach zdrowia nawet wypożyczyć, to również możemy przygotować roztwór z lekiem inhalacyjnym rozpuszczonym w gorącej wodzie w misce.

Inhalator pneumatyczny na wyposażeniu domowym przydaje się zarówno przy zwykłym katarze u dzieci, jak również przy atakach astmy. Do nebulizacji przy użyciu inhalatorów pneumatycznych stosuje się najczęściej roztwory chlorku sodu NaCl. Dostępne w ampułkach 5 ml lub 10 ml, są dostępne w każdej aptece i to za niewielką cenę. Dziewięcioprocentowy roztwór chlorku sodu jest najczęściej tą bazą, do której wprowadza się inne kolejne leki. Są to zwykle leki sterydowe, takie jak Nebbud lub Pulmicort. Ponadto inhaluje się też antybiotykami: tobramycyną, gentamycyną, amikacyną, karbenicyliną czy kolastyną. To nie koniec listy leków służących do inhalacji. Kolejne medykamenty, to substancje inhalujące rozszerzające oskrzela, wśród których najpopularniejsze są preparaty: Atrovent, Steri-Nebczy Berodual. Do leków mukolitycznych zaliczają się natomiast m.in. Mucosolvan z zawartością ambroksolu. Sa jeszcze leki hamujące transport przezbłonowy jonów sodu, wśród których wymienia się: amiloryd, kromoglikan disodowy, oraz dornazy alfa i pentamidyny. Wspomnieć należy jeszcze o jednym rodzaju nebulizacji, a mianowicie przy użyciu inhalatorów ultradźwiękowych. W tych przypadkach używa się leków mukolitycznych oraz roztworów chlorku sodu NaCl.

Inhalowanie w warunkach domowych

Inhalowanie jest jedną z lepszych metod wspomagających leczenie przeziębienia i infekcji dróg oddechowych. Aplikowanie leku w formie aerozolu pozwala, by trafił on do źródeł infekcji. Ma to tę zaletę, że odbywa się to bez obciążania układu pokarmowego.

Kiedy nie stosować inhalacji?

Nie zaleca się stosowania inhalacji wówczas, kiedy maluszek choruje na ostre zapalenie nosa, krtani albo gardła. Gdy utrzymuje się u niego wysoka gorączka lub ma miejsce niewydolność oddechowa lub krążeniowa. Przeciwwskazaniem do inhalowania leczniczego, jest też gruźlica, ropne zapalenie zatok bocznych nosa, jak również krwawienie z dróg oddechowych i stan zapalny migdałków.

Inhalacje domowe bez inhalatora

Dzięki rozwojowi medycyny, ale i techniki, można radzić sobie z niektórymi chorobami w nowoczesny, nieznany wcześniej sposób. Jedną z częstszych chorób jest przeziębienie. Dotyka ono z podobną częstotliwością zarówno dorosłych, jak i dzieci. Walka z przeziębieniem łączy się czasem ze sporymi wydatkami finansowymi. Wtedy, gdy czujemy, że mimo zażywanych leków nic nie pomaga, staramy się poszukać skutecznego sposobu na leczenie tzw. sposobami domowymi. Zaczynamy doceniać takie proste rzeczy, jak ziołowe herbatki z roślin, które mają naturalne właściwości bądź to napotne bądź przeciwzapalne.

Jedną z popularniejszych metod jest raczenie się ziołowymi herbatkami. Kiedy zaparzymy je gorącą wodą, w trakcie wypijania będą dodatkowo oddziaływać inhalacyjnie na nasze drogi oddechowe. Rośliny, które są najbardziej doceniane za skuteczność, to m.in. lipa, czarny bez, ale też szałwia czy babka lancetowata. Prosty roztwór przygotowujemy wsypując do szklanki dwie łyżeczki mieszanki i zalewając je szklanką wrzątku. Przez około 10 minut parzymy, a następnie przecedzamy. Jeśli ktoś lubi taki napar delikatnie posłodzić, to można to zrobić najlepiej dodatkowo kojącym chore gardło miodem. Aby zaobserwować widoczne rezultaty takiego naparu, trzeba go spożywać średnio trzy do czterech razy dziennie. Herbatka ziołowa to jednak jeszcze nie prawdziwa inhalacja. Sprawdzonymi sposobami, które pomagają w walce z przeziębieniem, są również typowe domowe inhalacje. Do ich przygotowania potrzebujemy dwie torebki rumianku, które zalewamy jednym litrem wrzącej wody. Od samego początku, gdy napar jest bardzo gorący i aromatyczny, rozpoczynamy wdychanie jego oparów. Decydujące jest pierwsze 10 minut. W tym czasie dla wzmocnienia efektu głowę nakrywamy ręcznikiem i pochylamy ją  nad naczyniem, by korzystać maksymalnie z jak największego stężenia i intensywności tej mikstury.

Lecznicze właściwości w przypadku walki z uporczywym przeziębieniem mają popularne warzywa, jak cebula i czosnek. Ich nielubiany, zbyt intensywny czasami zapach jest doceniany dopiero w chorobie. Nie każdy wie, że nawet zwykłe dodawanie ich do codziennych posiłków może poprawiać kondycję zdrowotną organizmu.

Inhalacje zarówno z użyciem leków, jakie proponuje nam w coraz większej dostępności medycyna i farmaceutyka, ale także korzystanie z domowych sposobów w walce z przeziębieniem – to alternatywy dla syropów i antybiotyków, które nie mogą być stosowane za często i w nadmiarze. Nie bez znaczenia jest też zaoszczędzenie pieniędzy, przy stosowaniu, choćby naprzemiennym, antybiotyków z metodami naturalnego leczenia domowego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany