Organizm dziecka rozwija się wyjątkowo szybko, dlatego wymaga precyzyjnie skomponowanego zestawu witamin i minerałów. Dieta odpowiednia dla osób dorosłych, niejednokrotnie bywa niewystarczająca dla młodych organizmów. Niedostateczna ilość niezbędnych składników odżywczych, jest częstą przyczyną wizyt u pediatry.

Zmartwieni rodzice próbują zaradzić anemii czy niedostatkom koncentracji u swoich pociech, sięgając po leki przepisane przez lekarza. Przykrym dolegliwościom młodego człowieka można łatwo zaradzić, zanim pojawi się problem wymagający wizyty u specjalisty. Odpowiednia dieta i suplementacja, bogata w niezbędne witaminy dla dzieci, pomoże nam uniknąć przykrych niedoborów, będących przyczyną wielu schorzeń i dolegliwości.

Witaminy i mikroelementy, wspomagające prawidłowy rozwój dziecka

Zróżnicowana dieta, łącząca w sobie odpowiednią kompozycję białek, tłuszczy, witamin oraz mikroelementów, to podstawa by zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Niestety, wielu rodziców doświadcza trudności w dostarczeniu odpowiednich składników odżywczych swoim dzieciom. Wynika to ze specyfiki diety, niezbędnej dla rozwoju młodego człowieka. Zapotrzebowanie dziecka na witaminy czy składniki odżywcze jest wysokie i zmienia się wraz z wiekiem. Ponadto z pozoru prozaicznym, ale trudnym do rozwiązania problemem, jest niechęć dzieci do spożywania odpowiednich posiłków. Rozwiązaniem może być wiedza na temat źródeł występowania najważniejszych mikroelementów i dostosowanie produktów żywnościowych do gustu dziecka. Poniżej przedstawiamy produkty bogate w witaminy dla dzieci oraz mikroelementy, niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju:

  • Witamina A – Niezbędna dla prawidłowego wzrostu młodego organizmu. Lekarze nazywają ją często „witaminą wzroku”, ze względu na istotną rolę w procesie odbierania bodźców wzrokowych. Ponadto jest niezbędnym czynnikiem regulującym powstawanie hormonów. Głównymi źródłami występowania witaminy są: ryby morskie, masło, mleko, tran, jaja, sery, sałata, jarmuż, i awokado.
  • Witaminy B1 i B2 – Witamina B1 jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego. Dzięki jej odpowiedniej zawartości w diecie, korzystnie wpływa na koncentrację i procesy uczenia się. Znajdziemy ją w: pełnoziarnistym pieczywie, płatkach owsianych, roślinach strączkowych. Witamina B2 wspomaga zarówno pracę witaminy B1 w rozwoju układu nerwowego, jak i witaminy A w kształtowaniu układu wzrokowego. Produkty bogate w witaminę B2: nabiał, wołowina, ryby, ziarna migdałów oraz słonecznika.
  • Witamina C – Niezwykle cenna witamina, którą niestety łatwo utracić w wyniku stresu czy nadmiaru światła. Jest nieocenioną pomocą w budowaniu systemu immunologicznego. W przypadku wystąpienia infekcji, skraca ich czas i łagodzi objawy. Najbogatsze w witaminę C są: agrest, porzeczka, aronia, cytryna, truskawki, groszek zielony, rzodkiewka, brukselka, brokuły, kapusta kiszona.
  • Witamina D – Korzystnie wpływa na układ kostny, w tym na jego odpowiednią mineralizację oraz zdrowe zęby. Dzieci u których występuje niedobór tej witaminy, cierpią często na krzywicę. Witaminę D znajdziemy w następujących produktach: ryby morskie, nabiał, wątróbki drobiowe.
  • Kwas foliowy (witamina B9) – Substancja ta jest niezbędna w rozwoju układu nerwowego i mózgu, reguluje wzrost oraz funkcjonowanie komórek organizmu. Źródłem tej witaminy są: szpinak, kapusta, szparagi, brokuły czy brukselka.

Zróżnicowana i atrakcyjna dla dziecka dieta, jest podstawą zachowania zdrowia oraz odpowiedniego rozwoju poszczególnych układów. Pamiętajmy by posiłki nie były wyłącznie koniecznością, ale przede wszystkim przyjemnością.

Czy warto stosować suplementację diety u dzieci?

Dostarczenie dziecku prawidłowej kombinacji substancji odżywczych, to nie lada wyzwanie. Dietetycy i pediatrzy są zgodni, że najkorzystniejszą metodą jest odpowiednio zbilansowana dieta. Niestety dzieci nie zawsze zajadają się zdrowymi posiłkami. Z pomocą w utrzymaniu prawidłowego poziomu witamin i minerałów przychodzą suplementy diety. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty dostępne w aptece są odpowiednie dla rozwoju młodych organizmów. Zanim podamy suplement diety dziecku, sprawdźmy czy jest odpowiedni dla jego wieku i czy charakteryzuje się korzystną zawartością składników odżywczych. Przykładowym suplementem diety, kompleksowo odpowiadającym potrzebom dzieci i młodzieży, jest Visolvit. Preparat przeznaczony jest dla dzieci od 3 roku życia i jest dostępny w dwóch wersjach. Możemy podać go dziecku w postaci smacznego napoju, rozpuszczając saszetkę w szklance napełnioną do połowy chłodną wodą. Miłośnikom cukierków, spodoba się Visolvit w postaci żelków. Wystarczy że podamy dziecku 1-2 żelków o wyśmienitym owocowym smaku dziennie, by uzupełnić dobowe zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Preparaty Visolvit wspomagają naturalną odporność i koncentrację dziecka, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Więcej informacji o koniecznych dla dziecka witaminach i minerałach, dostępnych jest na witrynie http://visolvit.pl.

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Warto wypracować z dziećmi kompromis, dotyczący pełnowartościowej i atrakcyjnej diety. Jeśli chcemy wzbogacić dietę młodego człowieka i dostarczyć mu pełnego zestawu witamin i minerałów, warto sięgnąć po sprawdzone oraz odpowiednie suplementy diety.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany