Stek to potrawa, która szczególnie znana i uwielbiana jest wśród Amerykanów, ale nie tylko. Każdy na pewno choć raz słyszał o tym, że musi być on przygotowany z wołowiny najlepszej jakości. Ponadto stek trzeba też umieć właściwie przyprawić, smażyć, piec lub grillować, bowiem najmniejszy błąd spowoduje, że mięso stanie się niesmaczne.

Rzeczywiście istnieje kilka podstawowych zasad, które znać powinien każdy miłośnik prawdziwych steków, ale tak naprawdę danie to wcale nie jest trudne w przygotowaniu. Masz ochotę na odrobinę dobrej zabawy, kuchennych eksperymentów i przyrządzenie steka idealnego? Wobec tego już teraz sprawdź, jak to zrobić!

Czym jest stek?

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli od tego, czym w ogóle jest stek. Zasadniczo kojarzony jest on – zresztą bardzo słusznie – przede wszystkim z mięsem wołowym, krojonym w poprzek włókien mięśniowych. Najczęstszym sposobem obróbki mięsa jest pieczenie, smażenie lub grillowanie. Kojarzysz sceny z amerykańskich filmów i seriali, kiedy to bohaterowie urządzali sobie grilla lub przyjęcie na świeżym powietrzu? Chyba na żadnym z nich nie brakuje wybornych steków w tle!

Stekiem określa się jednak czasem także np. potrawy z ryby, a nawet z mięsa mielonego, jak w przypadku słynnego steka Salisbury. Natomiast tradycyjny befsztyk, czyli właśnie stek z wołowiny, pochodzi przede wszystkim z karkówki i polędwicy. Jakość mięsa jest niezmiernie ważna. Powinna to być wołowina stekowa, pochodząca od zwierzęcia w odpowiednim wieku i rasie, odżywianego we właściwy sposób. Liczy się dosłownie każdy szczegół! Im lepsze mięso, tym większe prawdopodobieństwo, że stek będzie pyszny. Ale niestety, nawet najlepszej jakości mięso możesz zwyczajnie zepsuć, jeśli nie wiesz, jak je przyrządzić. A zatem…

Przyprawy do steka

Większość z nas używa ogromnej ilości rozmaitych przypraw. Sądzimy, że dzięki temu wzmocnimy smak potrawy i nadamy jej niepowtarzalnego aromatu. Znasz to? Przyprawy są potrzebne – jak najbardziej – ale koniecznie musisz zachować umiar, ponieważ nie mają one zabijać smaku danego składnika, a jedynie wydobywać go i podkreślać. Dokładnie tak jest w przypadku steków.

Dla owego podkreślenia wspaniałego smaku mięsa wystarczy czasem odrobina pieprzu i soli! Jeśli chcesz przygotować dobrą marynatę do wołowiny, użyj oliwy z oliwek, wspomnianego pieprzu, opcjonalnie sosu sojowego lub soku z cytryny i świeżych ziół (doskonały przepis znajdziesz TUTAJ). To w zupełności wystarczy.

Co z solą? Tutaj musisz uważać. Jeśli chcesz dodać sól do marynaty, musisz trzymać w niej mięso co najmniej kilka godzin. Dzięki temu mięso będzie smaczne i kruche. Kiedy natomiast nie masz czasu, nie dosalaj mięsa tuż przed obróbką termiczną, bo stek zrobi się twardy. Wówczas lepiej posolić mięso już po usmażeniu czy grillowaniu.

Jak smażyć stek?

Bardzo ważną rzeczą jest to, aby nie smażyć zimnego mięsa, dopiero wyciągniętego z lodówki. Powinno ono uzyskać temperaturę pokojową. W przeciwnym razie może się okazać, że z wierzchu będzie mocno przypieczone, a nawet spalone, zaś wewnątrz pozostanie surowe i chłodne. Jeśli chodzi o sposób smażenia, możesz przygotować steki z odrobiną tłuszczu lub w ogóle go nie dodawać. Pamiętaj, aby wkładać mięso wyłącznie na mocno rozgrzaną patelnię.

Jak długo poddawać mięso obróbce? To zależy od Twoich upodobań. Przyjmuje się, że stek krwisty, czyli rare, potrzebuje smażenia przez 1-2 minuty na każdej ze stron. Jeżeli wolisz stek średnio krwisty, smaż go około 2-3 minuty. Stek wypieczony przygotujesz smażąc mięso przez około 3-5 minut na każdej stronie, natomiast chcąc uzyskać stek dobrze wypieczony, czyli well done, musisz piec go 6-7 minut. Smacznego!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany