Dbanie o zdrowie wymaga wielu kompleksowych działań profilaktycznych. Nie można ograniczać ich jedynie do dbania o dietę. Istotna jest także aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne, oraz, o ile zachodzi taka potrzeba, przyjmowanie suplementów zawierających niezbędne mikroelementy pozwalające na wsparcie konkretnych narządów. Na uwagę zasługują szczególnie układ trawienny oraz wydalniczy. Co można zrobić, by wspomóc ich pracę?

Szczęśliwie, oczyszczanie nerek nie wymaga w większości przypadków skomplikowanych zabiegów medycznych. Wystarczy wykorzystać domowe sposoby – tajemnicą powodzenia pozostaje jednak systematyczność. Można wyróżnić kilka podstawowych „mikstur”, które należy przygotowywać codziennie i spożywać po kilka razy na dobę. Sok ze świeżo wyciskanej marchwi, selera oraz pietruszki (gdzie podstawą jest marchew, natomiast dodatki – na 1 marchew to pół selera i 1/5 pietruszki) dawkuje się w ilości około połowy szklanki co najmniej 3 razy dziennie, przez około 14 dni. Innym sposobem, jeśli nie przepadamy za pietruszką jest sok z marchewki, ogórka oraz buraka. Ponownie podstawę stanowi marchew, na jedną porcję tego warzywa przypada 1/3 porcji buraka bądź ogórka. Ponownie spożycie zalecane jest 3 – 4 razy na dobę, przez do najmniej 14 dni.

Jeśli nie interesują nas kuracje w postaci spożywania soków warzywnych podobne działanie możemy uzyskać włączając do menu konkretne warzywa, takie jak karczochy, bakłażany, fasolę (tu jednak warto zachować ostrożność z uwagi na możliwe wzdęcia), szparagi, cykorię, czosnek oraz cebulę. Pomocne będą także owoce – jabłka, grejpfruty, śliwki, czereśnie, granaty. Oczywiście każdorazowo należy zachować umiar, szczególnie jeśli stwierdzone mamy schorzenia w obrębie układu moczowego.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany