Okazuje się, że tylko połowa Polaków planuje swoje miesięczne wydatki, ale jednocześnie przyznaje, że zdarza im się robić niespodziewane zakupy. Co czwarty Polak nie dokonuje takich planów w ogóle. To właśnie dlatego wciąż na naszych kontach brakuje oszczędności. Pod tym względem Polacy wykazują niską świadomość.

Statystyki

Czy wiecie, że tylko 23% z nas dokładnie planuje swoje wydatki, a te niespodziewane są dokonywane w naprawdę wyjątkowych sytuacjach? 19% Polaków zupełnie nie przejmuje się wysokością swojego budżetu nawet wtedy, gdy brakuje im pieniędzy na podstawowe potrzeby. Wyniki te nie są satysfakcjonujące, biorąc pod uwagę liczbę zadłużonych Polaków. Wydaje się, że planowanie wydatków jest kwestią priorytetową.

Połowa Polaków stara się regularnie oszczędzać. Z reguły wybór instrumentu inwestycyjnego pada na konto oszczędnościowe albo lokatę. Nadal często środków nie pomnażamy wcale, a oszczędności lądują w domowej skarbonce. Eksperci finansowego rynku potwierdzają, że takie rozwiązanie nie jest dobre, ponieważ pieniądze „nie pracują”. Tym samym szansa na ich pomnażanie spada do zera.

Wydatki kobiet i mężczyzn

Chociaż uznaje się, że to kobiety wpadają w tzw. szał zakupów, to jednak one znacznie lepiej zarządzają swoimi środkami. Panie planują częściej wydatki, zwracają uwagę na ceny, częściej korzystają z promocji cenowych i wyprzedaży sezonowych.

Mężczyźni dokonują więcej zakupów impulsywnych. Jednorazowo są w stanie wydać więcej. Nie zwracają uwagi na cenę, wykazują mniej racjonalne podejście. Co ciekawe, kobiety dysponują zazwyczaj mniejszą kwotą i to dlatego muszą lepiej planować wydatki. Panowie wykazują mniejszą świadomość finansową, mają też tendencję do podejmowania większego ryzyka.

Wydatki młodych i starszych

To zdecydowanie młodsi mają większe problemy z planowaniem wydatków. To dlatego, że mają mniejsze doświadczenie w zarządzaniu finansami. Właśnie dlatego konieczna jest ich edukacja w tym zakresie, już na etapie szkolnym.

Seniorzy częściej planują dysponowanie miesięcznym budżetem. Rzadziej podejmują ryzyko finansowe. To oni zresztą widzą potrzebę generowania oszczędności. Oszczędzają regularnie, ale nadwyżki pieniędzy nie są zazwyczaj zawrotnej wysokości – to jakieś 250 złotych każdego miesiąca.

Oszczędzanie i inwestowanie

Chociaż oszczędzanie to domena seniorów, to w kwestii inwestowania środków pieniężnych o wiele większą świadomość wykazują młodzi. Podczas gdy starsi swoje oszczędności chowają do domowej skarbonki, młodzi podejmują ryzyko inwestycyjne. Znacznie częściej zakładają nie tylko konto oszczędnościowe, ale nabywają również jednostki uczestnictwa w agresywnych funduszach inwestycyjnych.

Młodzi wykazują większe zaufanie do instytucji bankowych. To dlatego częściej nabywają produkty banków, dzięki czemu usprawniają miesięczne planowanie wydatków. Konto osobiste, konto oszczędnościowe i lokata bankowa to tylko niektóre z nich. Banki oferują teraz produkty, które pozwalają oszczędzać przy generowaniu wydatków – automatycznie odkładana jest na przykład reszta z zakupów dokonywanych kartą płatniczą.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany