Pancerniki odegrały niezwykle istotną rolę w wielu konfliktach, które rozgrywały się na przestrzeni ubiegłych dziesięcioleci. Pancerniki typu Pierieswiet produkowane w Rosji były wykorzystywane w okresie I wojny światowej oraz wojny rosyjsko – japońskiej. Wśród trzech okrętów tego typu znajdował się również statek Pobieda, interesujący z powodu kilku aspektów, które wymieniamy poniżej.

Pancerniki typu Pobieda zbudowano ogółem trzy. Wcielono je do Imperialnej Marynarki Wojennej Rosji, by wykorzystać je w wojnie rosyjsko – japońskiej. Konflikt ten miał miejsce w latach 1904 – 1905. Japonia wygrała wojnę i dzięki temu rozpoczęła budowanie swojej pozycji na świecie. Dla Rosji ta sytuacja miała daleko idące konsekwencje, gdyż w znacznym stopniu przyczyniła się do wybuchu rewolucji. Działania wojenne prowadzono głównie na morzu, natomiast zarzewie konfliktu stanowił niezapowiedziany atak Japonii na rosyjską bazę morską w Port Arthur (co ciekawe, wcześniej Japonia i Rosja zerwały stosunki dyplomatyczne). Admirał Togo dowodzący operacją wykorzystał 10 torpedowych niszczycieli, które miały za zadanie zniszczyć zakotwiczone na zewnętrznej redzie okręty rosyjskie. Ilość celnych strzałów była jednak zbyt mało celna, by dokonać poważniejszych zniszczeń.

Również w Port Arthur w ponad rok później zatopiono jeden z pancerników Pobieda, następnie wydobywając go z dna i czyniąc element wyposażenia armii japońskiej. A nie była to byle jaka maszyna. Mimo, iż słabiej opancerzony i wyposażony w mniejszą ilość dział, statek ten imponował zwrotnością oraz szybkością. Dodatkowo posiadał działa szybkostrzelne, artylerię średniego kalibru. Po zatopieniu okrętu (7 grudnia – zauważmy, że Japończycy szczególnie upodobali sobie tę datę – atak na Pearl Harbor, kilkadziesiąt lat później, również miał miejsce tego dnia) odczekano do końca wojny, wydobyto wrak, odremontowano i wcielono do służby pod nazwą „Suwo”. Okręt stał się pancernikiem obronnym, przeszedł kilka remontów, służył podczas I wojny światowej biorąc udział w operacjach eskortujących.

Pobieda

Po wojnie nadal był wykorzystywany, ale jedynie jako okręt szkoleniowy – początkowo dla kadetów, następnie dla artylerii. Rozbrojono go w 1922 roku, jednak nie do końca, bowiem kadłuba nadal używano w roli magazynu (w okresie II wojny światowej). Niestety, Pobiedzie nie było dane stać się obiektem muzealnym, ponieważ w roku 1946 zezłomowano tę jednostkę.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany