Młodzi, świeżo upieczeni kierowcy często na samo OC wydają więcej niż na auto. Sprawdzamy, dlaczego ubezpieczenie samochodowe dla młodych jest takie drogie. Pomagamy też znaleźć najtańszą ofertę na rynku.

Osiemnastoletni kierowca za obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe musi zapłacić nawet dwa razy więcej niż jego, o dziesięć lat starszy, kolega. W zależności od rodzaju auta, miejsca zamieszkania i doświadczenia kierowcy, może to być nawet 3000 złotych.

Statystyka prawdę ci powie

Każda firma ubezpieczeniowa ma własne algorytmy, na podstawie których wylicza wysokość składki, ale na pewno biorą pod uwagę statystyki . A te trudno podważyć. Jak wynika z danych policji, prawie co piąty wypadek jest powodowany przez młodych kierowców (do 24 roku życia). Tylko w 2016 r. spowodowali ich około sześciu tysięcy, zabijając prawie 550 osób. Te dane przekładają się na cenę polisy – grupa, która powoduje najwięcej szkód, musi ponosić najwyższe koszty.

Żeby było bezpieczniej

Wysokość OC nie przekłada się jednak na większe bezpieczeństwo na drodze, dlatego rząd wprowadził zmiany systemowe, które wejdą w życie z dniem 4 czerwca 2018 roku. Wszystkie osoby, które po tym dniu odbiorą prawo jazdy, zostaną objęte obowiązkowym, dwuletnim okresem próbnym. W tym okresie będą je obowiązywały inne, bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. Wykroczenia będą karane wydłużeniem okresu próbnego lub utratą prawa jazdy. Obowiązkowy będzie też kurs doszkalający oraz… odpowiednie oznakowanie auta zielonym liściem klonowym na okres ośmiu miesięcy. Na razie jednak trudno przewidzieć, czy zwiększenie wymagań dla młodych kierowców przełoży się na niższe ceny OC.

Drożej nie znaczy lepiej

Warto pamiętać, że wysoka cena nie wpływa na to, co obejmuje ubezpieczenie samochodowe. Zakres OC regulują przepisy, bez względu na jego cenę. Dlatego zwłaszcza w przypadku młodych kierowców warto szukać takiej firmy ubezpieczeniowej, która zaproponuje najtańszą ofertę. Ubezpieczyciela można szukać samodzielnie, z pomocą kalkulatora OC, który jest na stronie internetowej każdej firmy ubezpieczeniowej. Można także skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego. Nie zaszkodzi rozważyć wspólnego zakupu OC z kimś z rodziny, kto ma wypracowane większe zniżki, wystarczy przenieść część własności auta na taką osobę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wówczas w przypadku zaistnienia szkody, zniżki tracą wszystkie osoby wpisane do ubezpieczenia.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany