Okulary oraz soczewki kontaktowe to najpopularniejsze metody korekcji takich wad wzroku, jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia. Oba sposoby wyostrzania wzroku mają swoje plusy i minusy, a wybór jednego z nich to decyzja indywidualna kierowana zazwyczaj stylem życia i wygodą.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Rozróżnia soczewki sferyczne (do korekcji dalekowzroczności i krótkowzroczności), toryczne (do leczenia astygmatyzmu) oraz multifokalne (wykorzystywane do korygowania starczowzroczności, czyli prezbiopii). W sprzedaży dostępne są również soczewki kolorowe, a także zmieniające kształt źrenicy. Szkła kontaktowe Ultraflex różnią się od siebie również trybem noszenia. Soczewki miesięczne, dwutygodniowe, kwartalne czy roczne przeznaczone są do noszenia w trybie dziennym. Wymagają one odpowiedniej higieny płynem wielofunkcyjnym a także przechowywania w pojemniku. Szkła kontaktowe jednodniowe służą do jednorazowego użytku. Soczewki zdejmuje się na noc, by rano założyć na oczy nową parę. Istnieją również szkła, które nie wymagają zdejmowania na czas snu i nosi się je przez całe 7 dni lub dłużej.

Soczewki kontaktowe – pielęgnacja, materiał

Soczewki kontaktowe wykonane są z delikatnego hyrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego materiału. Charakteryzuje się on dużą przepuszczalność tlenu, dzięki czemu oczy swobodnie oddychają przez cały dzień i są jednocześnie odpowiednio nawilżone. Nieodpowiednia pielęgnacja szkieł kontaktowych może prowadzić do infekcji oczu.

Szkła kontaktowe – dla kogo?

Szkła kontaktowe to wygodna metoda korekcji wzroku. Polecana jest zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie, wprawiających sport, a także pracujących na wysokościach.

Tradycyjne okulary na wady wzroku

Okulary to najbardziej tradycyjna metoda korekcji wad wzroku. W przeciwieństwie do soczewek, nie stykają się bezpośrednio z gałką oczną, przez co ich użytkowanie nie grozi infekcjami. Okulary wybierają najczęściej osoby starsze, które nie mają problemu z ich noszeniem, a codzienna pielęgnacja szkieł kontaktowych jest dla nich kłopotliwa. Okulary mogą również ograniczać pole widzenia, parują, szybko się brudzą, przez co należy je często czyścić, a także utrudniają uprawianie sportów, jak bieganie i inne energiczne aktywności fizyczne.

Okulary – dla kogo?

Osobom, które dużo pracują przy komputerze, zaleca się raczej noszenie tradycyjnych okularów, ponieważ posiadają one odpowiednie filtry ochronne, których nie mają soczewki. Okulary mogą nosić osoby z jaskrą oraz cukrzycą, co jest przeciwwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany