Niezależnie od swego pochodzenia infekcje powodują szereg uciążliwych objawów. Oczywiście kluczowe jest zwalczenie choroby, jednak również sposoby na to, jak odetkać nos w przypadku dolegliwości o charakterze bakteryjnym czy wirusowym pozostają priorytetem. Nie inaczej jest w przypadku alergii, które zyskały miano nowego rodzaju chorób cywilizacyjnych. Każdorazowo warto pamiętać, że niemożność oddychania może się pojawiać niezależnie od ogólnego stanu zdrowia oraz wieku. Poniżej kilka metod radzenia sobie z męczącym znaczną część populacji symptomem.

Farmaceutyki pomocne w przypadku nieżytu nosa, które są dostępne bez recepty, a mimo to skuteczne to m.in.:

  • aerozole mające na celu zredukowanie przekrwienia błony śluzowej nosa (zawierające np. ksylometazolinę);
  • woda morska w sprayu działająca udrażniająco oraz antybakteryjnie;
  • tabletki w pseudoefedryną bądź fenylefryną (dostępne niemal tylko na receptę).

Sposobów na to, jak odetkać zatkany nos nie trzeba jednak szukać jedynie w aptece. Warto zastosować kilka prostych metod łagodzących uciążliwe objawy. Przede wszystkim przy zatkanym nosie nie jest wskazane silne jego wydmuchiwanie – może to podrażnić błonę śluzową, zwiększyć objawy stanu zapalnego, a w konsekwencji wzmóc dolegliwość. Zamiast tego korzystnie jest zastosować inhalacje – czy to na bazie ziół (kropli miętowych, majerankowych), czy zwykłej pary wodnej. Sprawdzone są również ciepłe okłady rozcieńczające wydzielinę oraz płukanie zatok ciepłą wodą.

Istotne są warunki panujące w otoczeniu, zakup nawilżacza powietrza oraz zmniejszenie temperatury do optymalnych wartości (nie przekraczającej 20 stopni) to dobry wybór. W przypadku udawania się na spoczynek trzeba pamiętać, że objawy mogą się nasilać podczas leżenia na wznak – dlatego też dobrze jest pozostawać w pozycji z lekko uniesioną głową. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku niemowląt i młodszych dzieci.

jak odetkac nos

Pomocne mogą być delikatne krople do nosa bądź specjalne plastry ułatwiające oddychanie. Każdorazowo warto skonsultować się z pediatrą. Również u osób dorosłych przy przedłużających się symptomach wskazane jest udanie się do specjalisty. Zatkany nos może oznaczać nie tylko „zwykłą” infekcję, lecz również alergię, zapalenie zatok, astmę, komplikację po urazie głowy, a w niektórych przypadkach – nawet ciążę.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany