Czym dokładnie jest i jaka jest jego przyszłość? Dowiedz się więcej i odkryj jego charakterystykę!

Rezonans magnetyczny – czym jest

MRI jest badaniem, którego celem jest wykazanie różnego rodzaju zmian chorobowych u pacjenta. To wyjątkowo dokładna metoda pozyskiwania informacji o stanie zdrowia. Dzięki któremu można przeprowadzić i zdiagnozować choroby układu nerwowego, guz mózgu, wady wrodzone, kanał kręgowy, sercem czy układ moczowe. Ponadto rezonans magnetyczny jest również w stanie wykryć nowotwór. W jaki sposób działa? Urządzenie wytwarza pole magnetyczne o bardzo dużym nasileniu, dzięki temu w twoim ciele pobudzane są protony wodoru. Następnie emitowane przez nie fale odbierane są przez aparat, który zamienia je na obraz i wyświetla na monitorze komputera. Rezonans magnetyczny nie wytwarza szkodliwego promieniowania, dlatego jest bezpieczny dla zdrowia. Więcej informacji znajdziesz na stornie producenta Philips https://www.philips.pl/healthcare/solutions/magnetic-resonance

Rezonans magnetyczny – wskazania do badań

Kiedy powinieneś przeprowadzić badanie rezonansem magnetycznym? Dostarcza on doskonały obraz układów – szkieletowego i mięśniowego. Oczywiście czynników i powodów może być wiele należą do nim między innymi wady rozwojowe oraz choroby układy nerwowego, ale również – guzy mózgu i serca, guzy tkanek miękkich, nowotwory narządów rodnych, nowotwór prostaty, guzy kanału kręgowego, rozszczepy kręgosłupa. Dostarcza on doskonały obraz układów – szkieletowego i mięśniowego. MRI jest bardzo dokładne, dzięki temu jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w ciele pacjenta (do chorób, które diagnozuje się za pośrednictwem rezonansu magnetycznego można także zaliczyć stwardnienie rozsiane – badanie pozwala postawić ostateczną diagnozę).

Rezonans magnetyczny – jak wygląda badanie

Badanie zaczyna się od umieszczenia pacjenta w tunelu (w samym centrum skanera), bardzo ważne jest przyjęcie odpowiedniej pozycji ponieważ podczas trwania pacjent musi leżeć bez ruchu. Aby zwiększyć komfort w urządzeniu zamontowane jest odpowiednie naświetlenie oraz wentylacja. Rezonans magnetyczny trwa przeważnie od 30 do 90 minut, w zależności od badania. Pacjent nie może mieć żadnych metalowych elementów m.in. kolczyki, naszyjniki, zegarki, ponieważ mogłoby to zaburzyć badanie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany