Pakowanie bagaży to dla większości z nas nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego, czy jedziemy na urlop, czy na wyjazd służbowy, zależy nam, aby pomieścić w walizce wszystkie niezbędne przedmioty, nie przesadzając równocześnie z jej rozmiarem. Warto jednak, aby obok ubrań i wakacyjnych gadżetów znalazło się miejsce dla podróżnej apteczki. Wszak dobre samopoczucie jest niezbędnym warunkiem udanego wyjazdu!

Przygotuj się na zmianę diety

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego są związane z nagłą zmianą diety oraz klimatu, a co za tym idzie obecnością mikroflory obcej dla naszego organizmu. Warto przygotować się na nowe doznania kulinarne jeszcze przed wyjazdem. Pomogą nam w tym probiotyki. Ich przyjmowanie należy rozpocząć kilka dni przed wyruszeniem w podróż i kontynuować aż do powrotu. Pomimo profilaktyki, w naszej apteczce powinny się też znaleźć środki przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe oraz rozpuszczalne w wodzie elektrolity.

Urazy i kontuzje

Aktywny wypoczynek to doskonały sposób na udoskonalenie formy i rozładowanie stresu. Niesie on jednak za sobą zwiększone ryzyko urazów. Pakując podręczną apteczkę, pamiętajmy o wodoodpornych plastrach opatrunkowych, bandażu elastycznym oraz środku antyseptycznym (np. woda utleniona). Ten zestaw pozwoli nam uporać się z otarciami i drobnymi ranami. Bandaż pomoże nam również w zaopatrzeniu urazów mięśni i stawów. Ponadto zapakujmy chłodzący spray oraz żel o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym.

Wyślij ból na urlop

Uraz, kontuzja, migrena, ból zapalny zębów… – przyczyn bólu może być wiele, a jego obecność potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowaną wycieczkę. Aby do tego nie dopuścić, warto zaopatrzyć się w lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, na przykład tabletki z deksketoprofenem – to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Dużą zaletą jest szybki początek jego działania – już po około 30 minutach możemy odczuć jego działanie przeciwbólowe.

Gdy pojawi się infekcja…

Klimatyzowane pomieszczenia i częste zmiany temperatury sprzyjają rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. W naszej apteczce nie może zatem zabraknąć pastylek do ssania od bólu gardła, kropli do nosa oraz środków przeciwgorączkowych. Warto też zapakować maść ze środkiem przeciwgrzybicznym, łagodny antybiotyk na infekcje dróg moczowych oraz probiotyk w globulkach, na wypadek infekcji dróg moczowo-płciowych u kobiet.

Wyjazdowe SOS

Tak spakowaną apteczkę należy uzupełnić o środki adekwatne do specyfiki podróży. Cierpisz na chorobę lokomocyjną – nie zapomnij o lekach łagodzących jej objawy. Jeżeli planujesz plażowanie, dopakuj krem z filtrem oraz chłodzący spray na oparzenia. W wielu miejscach przydadzą się repelenty, czyli środki zapobiegające ugryzieniom owadów, a osoby uczulone powinny dodatkowo zaopatrzyć się w leki przeciwalergiczne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zawsze należy sprawdzić jakie są optymalne warunki przechowywania leków, gdyż wiele z nich wymaga utrzymywania niskiej temperatury lub braku dostępu światła. Jeśli to konieczne zaopatrzmy się w specjalną torbę termoizolacyjną. Jeżeli przyjmujemy leki na stałe, upewnijmy się, że zabieramy dostateczną ich ilość. Możemy też poprosić lekarza o wystawienie tzw. recepty transgranicznej, sprawdźmy jednak czy nasz lek jest dostępny w kraju, do którego się wybieramy. I najważniejsze – jeżeli objawy nie ustępują pomimo zastosowania dostępnych leków, należy bezzwłocznie skierować się do lekarza. Pomoże nam w tym karta EKUZ, która gwarantuje bezpłatną opiekę zdrowotną na terenie państw Unii Europejskiej oraz w państwach członkowskich EFTA. Kartę tą można wyrobić bezpłatnie w dowolnym oddziale NFZ. W przypadku podróży do innych krajów niezbędne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany