“Pożyczka za 0 złotych. Wygodne raty bez oprocentowania. Weź pożyczkę i zainwestuj w swoją przyszłość. Wygodne raty do spłaty dla każdego.” Te i inne hasła docierają do nas, gdy szukamy pożyczki. Łatwo wpadają w ucho, jednak powinniśmy być w stosunku do nich ostrożni. Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy pożyczkę?

Czy znamy się na produktach finansowych?

Badania przeprowadzone przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych we współpracy z BIG InfoMonitor wyraźnie pokazują, że najgorzej ze spłatą swoich długów i zobowiązań finansowych radzą sobie ludzie młodzi, którzy nie ukończyli 34 roku życia. Być może wynika to z braku doświadczenia i podatności na ładnie brzmiące słowa o bezpłatnych pożyczkach.

Młode osoby najczęściej wpadają w tak zwaną spiralę zadłużenia. Aby spłacić jedne zobowiązania, pożyczają z innych miejsc, popadając w coraz większe problemy finansowe. Chociaż instytucje udzielające pożyczek mają zakaz podawania szczegółowych informacji na temat swoich produktów i kosztach z nimi związanych tak zwanym drobnym drukiem, to jednak nie wymaga się wiedzy ekonomicznej od osób, zaciągających zobowiązania finansowe. Nikt nie zdaje testów ze zrozumienia umowy pożyczki i przewidywania konsekwencji poszczególnych zapisów, a to może prowadzić do kłopotów. Co możemy zatem zrobić w sytuacji, gdy jednak potrzebujemy pożyczki, a nie jesteśmy pewni, z czym się to wiąże?

Potrzebne wsparcie

Możemy oczywiście zacząć edukować się w zakresie dostępnych na rynku instrumentów finansowych, nie zawsze jednak mamy na to ochotę. Jest to zrozumiałe, ponieważ nie wszyscy możemy się specjalizować w każdej dziecinie. Jeśli zdobędziemy podstawową wiedzę na temat kredytów i pożyczek, to przy współpracy z pośrednikiem kredytowym, mamy ogromne szanse uniknąć wspomnianych wyżej problemów. Pomoże on nam przeanalizować umowę pożyczki czy kredytu, postara się wynegocjować najlepsze warunki, a przede wszystkim z nim unikniemy złej oferty.

Na co zwracamy uwagę w umowie

Pożyczki nigdy nie bierzemy na tak zwane słowo. Wybierając pożyczkodawcę musimy mieć pewność, że podpisywana przez nas umowa zawiera wszystkie istotne dla nas zapisy. Zwracamy uwagę na zapis o długości terminu odstąpienia od pożyczki, który bezwzględnie powinien znaleźć się dokumencie. Sprawdzamy, czy wcześniejsza spłata zobowiązania wiąże się z jakimiś dodatkowymi opłatami.

Na wszelki wypadek warto przeanalizować warunki późniejszej spłaty i możliwości wydłużenia okresu czasu udzielonej pożyczki. Jest to szczególnie ważne, jeśli wysokość naszych przychodów jest zmienna w ciągu roku i możemy stracić płynność finansową. Warto termin spłaty raty ustalić po terminie, w którym wpływa na nasze konto wynagrodzenie.

Na koniec podliczmy dokładnie, jakie są dodatkowe koszty. Oprócz odsetek, na które wpływ ma rzeczywista stopa procentowa udzielonej pożyczki, zazwyczaj poniesiemy opłatę za jej udzielenie czy prowizję. Koszty kryją się również w tak zwanych usługach dodatkowych. Może to być sms przypominający o spłacie raty lub list tradycyjny, zawsze na nasz koszt.

Dla osób zainteresowanych doradztwem przy wyborze kredytów powstała dedykowana strona Dobre Kredytowanie

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany