Coraz więcej osób prywatnych, ale również firm decyduje się na zaciągnięcie kredytu w celu nabycia auta. Kredyt samochodowy jest dobrym źródłem finansowego wsparcia, ale przyszły kredytobiorca musi brać pod uwagę pewne czynniki. Jeśli zastanawiasz się nad zaciągnięciem takiego zobowiązania, to ta lektura jest właśnie dla Ciebie.

Wniosek o kredyt samochodowy

Zanim złożysz wniosek o kredyt samochodowy, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  •  Czy stać Cię na spłacanie rat?
  •  Czy samochód jest Ci naprawdę niezbędny?
  •  Czy nie uda Ci się sfinansować tej inwestycji, korzystając ze zgromadzonych oszczędności?

Musisz zdać sobie sprawę, że nawet najbardziej korzystny kredyt samochodowy będzie uszczuplać Twój budżet. Zanim złożysz wniosek kredytowy, musisz też wiedzieć, że bank zweryfikuje Twoją zdolność kredytową. Musisz osiągać stałe dochody. Przygotuj więc odpowiednie dokumenty: zaświadczenie umowy o pracę, zestawienie dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej czy potwierdzenia generowania dochodów z innego tytułu.

Wyliczanie zdolności kredytowej

Zanim bank wyda decyzję pozytywną, sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Jej analiza przebiega nie tylko poprzez sprawdzenie wysokości generowanych dochodów. Analityk sprawdzi również historię kredytową. Jeśli w przeszłości zaciągałeś już kredyt samochodowy albo inne zobowiązanie i regularnie spłacałeś raty, Twoja wiarygodność wzrasta.

Na zdolność kredytową w przypadku kredytu na samochód, wpływ mają również inne czynniki. To między innymi zabezpieczenie kredytu w formie nabywanego auta oraz wkład własny, który zobowiązujesz się wnieść, obniżając tym samym wartość zaciąganego zobowiązania.

Wkład własny

Nie wszystkie banki wymagają, by kredytobiorca wpłacał tzw. wkład własny. To środki, które pomniejszają kredyt i stanowią o dobrej sytuacji finansowej przyszłego klienta banku.

Warto wiedzieć, że niektóre instytucje wymagają wniesienia wkładu własnego o wartości nawet 50% całkowitej kwoty, jaką trzeba zapłacić za pojazd. Wysokość wkładu własnego jest jednak różna, czasem jest to 10%, innym razem 25%. Własne środki wpływają zawsze pozytywnie na cały kredyt. Zobowiązanie zaciągane jest nie tylko na niższą kwotę, ale też na korzystniejszych warunkach.

Zabezpieczenie kredytu

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza to, że wiarygodność kredytobiorcy wzrasta, ponieważ cel staje się dodatkowym zabezpieczeniem dla banku. Nabywany samochód daje gwarancję wypłacalności kredytobiorcy. W razie problemów finansowych można pojazd sprzedać i spłacić zobowiązanie zaciągnięte w banku.

Dodatkowe korzyści

Klienci banku, którzy zdecydują się na kredyt samochodowy, mogą liczyć na szereg dodatkowych korzyści. Niektóre instytucje oferują tanie składki OC i AC, dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe zupełnie za darmo, bezpłatne serwisowane auta albo rabaty na konkretnych stacjach benzynowych czy myjniach.

Wszystko to sprawia, że kredytobiorca może rocznie zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych. Biorąc pod uwagę, że kredyt na samochód jest jednym z najtańszych, wydaje się, że to doskonała opcja, by w szybkim czasie móc cieszyć się samodzielnych podróżowaniem.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany