Czy Ty również będąc w centrach handlowych, robisz zakupy w sposób bezrefleksyjny? Kierując się podczas zakupów wyłącznie impulsem, niezwykle łatwo zachwiejesz domowym budżetem. W artykule prezentujemy jak tanio robić zakupy, by zbytnio nie odchudzać portfela – zwłaszcza podczas zimowych wyprzedaży.

Lista zakupów to Twój największy przyjaciel

Przed wyruszeniem na sklepowe łowy koniecznie odpowiednio przygotuj się do wizyty w centrum handlowym lub w markecie. Zrób listę zakupów i dokładnie zastanów się, czego w danej chwili potrzebujesz. Oczywiście potrzeba ta powinna wywodzić się z praktycznej potrzeby posiadania danej rzeczy.

Zakupowa lista w sklepie podziała niczym tarcza na marketingowe i psychologiczne sztuczki, którymi bombardują Cię popularne sieci, markety, czy inne punkty sprzedaży. Trzymaj się listy, a już nigdy nie kupisz niepotrzebnej rzeczy pod wpływem impulsu.

Szukaj promocji i zorientuj się w rynkowych realiach

Zwłaszcza w okresie zimowych przecen jesteś narażony na porwanie się w wir promocyjnych zakupów. Naturalne jest, że chcesz kupować jak najtaniej. Dlatego też przed wybraniem się do sklepu warto poszukać w sieci informacji o aktualnie obowiązujących promocjach w Twoich ulubionych sklepach. Poszukiwania należy uzupełnić o aktualnie panujące rynkowe ceny. W ten sposób sam ustalisz, czy dana promocja faktycznie jest atrakcyjna, czy służy wyłącznie jako wabik na klientów.

Pod uwagę warto również wziąć oferty sklepów internetowych, które nierzadko kuszą świetnymi cenami. Pamiętaj jednak, by do ceny przedmiotu doliczyć koszty wysyłki, które często znacząco podnoszą koszt transakcji.

Lojalność popłaca

Jeśli często odwiedzasz dany sklep, pomyśl o założeniu karty stałego klienta. Programy lojalnościowe oferowane przez duże sieci często niosą za sobą wiele korzyści – np. kupowanie produktów w świetnych promocjach zarezerwowanych wyłącznie dla uczestników programu lojalnościowego, czy możliwość zwracania przedmiotów bez posiadania paragonu.

Robienie zakupów razem

Wiele sklepów odzieżowych proponuje promocje na kolejną zakupioną rzecz. Jest to dość często stosowana praktyka i równie często wykorzystywana przez klientów. Niestety większość osób skuszona wizją zapłacenia mniejszej ceny jednostkowej za t-shirt, czy koszulę, kupuje kilka sztuk, suma summarum wydając więcej, niż było to planowane.

W takich sytuacjach warto wybrać się na zakupy z dzieckiem, mężem, chłopakiem, dziewczyną lub koleżanką i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Ty kupisz wyłącznie potrzebne Tobie rzeczy, podczas gdy druga osoba zrealizuje swoje zakupy. W ten sposób we dwójkę zapłacicie mniej i jednocześnie nie będziecie zmuszeni kupować niepotrzebnych rzeczy.

Warto wziąć udział w konkursie

Konkursy oferowane przez sklepy to okazja do połączenia tanich zakupów i świetnej zabawy. Niczego nie ryzykujesz, a możesz zyskać wartościowe nagrody, które później – o ile nie trafią one w Twój gust – możesz z powodzeniem zwrócić i przelać pieniądze na kartę podarunkową.

Chcesz wiedzieć więcej, jak robić odzieżowe zakupy podczas zimowych wyprzedaży? Sprawdź ten artykuł i uzbrój się w dawkę niezbędnej zakupowej wiedzy.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany