Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić widok samochodu, za którego kierownicą nie ma osoby kierującej? Jeszcze do niedawna można było rozpatrywać takie zjawisko w kategoriach fikcji literackiej. To już jednak rzeczywistość. Autonomiczne samochody potrafią rozpoznawać pieszych i np przewidywać ich zachowanie. Co więcej – bezproblemowo omijają remonty i inne sytuacje typowe dla ruchu drogowego. Czy są więc w stanie zdominować rynek motoryzacyjny?

Do tej pory autonomiczne samochody testowane przez Google (Lexus RX450h SUV) przejechały ponad milion km. Podczas tychże wojaży trafiły na przeróżne sytuacje drogowe, a co ważne – uniknęły przy tym jakichkolwiek wypadków. Samo Google potwierdza, iż mimo kolosalnych postępów jest jeszcze sporo pracy do wykonania. Obecnie koncern skupia się na jeździe wyłącznie po Mountain View. Google twierdzi również, że stworzony przez nich samochód może nieustannie zwracać uwagę na zmieniające się otoczenie i w przeciwieństwie do ludzi – system nigdy nie traci uwagi ani nie jest zmęczony.

autonomiczne samochody

Autonomiczne samochody są również brane poważnie pod uwagę przez firmę Uber. Ta firma zajmująca się konkurencyjnymi dla standardowych taksówek, usługami transportowymi, wypuściła w kwietniu tego roku na ulice Pittsburgha prototypowe autonomiczne taksówki, będące częścią dedykowanego systemu komunikacyjnego. Firma nie ukrywa, że testowanie tego systemu związane jest ściśle z koncepcją ograniczenia kosztów przewozu. W końcu nie będzie konieczności płacenia kierowcom.

Innym znanym koncernem, który zamierza wprowadzić autonomiczne samochody, jest słynny producent aut elektrycznych – Tesla. Co ciekawe, właściciel Tesli – Elon Musk, podczas wiosennej konferencji technologicznej zasugerował, że prowadzenie samochodu przez człowieka jest zbyt niebezpieczne. Słowa te potwierdzają tylko, jak wielkim zwolennikiem samosterujących samochodów ów jegomość jest. Znając jego zapał i kreatywność, zapewne
w ciągu najbliższych miesięcy możemy spodziewać się jakiejś ciekawej zapowiedzi ze strony koncernu Tesla.

Sprawdźcie sami, jak prezentuje się system samosterowania stworzony przez Teslę:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany