Wymiana waluty nie jest usługą trudnodostępną. W zasadzie, aby kupić lub sprzedać walutę wystarczy być online. Ale nie tak szybko. Zanim dokonamy przewalutowania, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Na zorientowanym na technologię i klienta rynku wymiany walut online funkcjonują kantory internetowe. Ich celem jest oferowanie mniejszych spreadów walutowych, niż dostępne są w bankach i kantorach stacjonarnych. Kiedy banki doliczają do kursu waluty 7,4% spread, w kantorze online, tą samą walutę można nabyć z 0,6% spreadem.

Od czego zacząć wymianę walut?

Kiedy sprawdzamy kurs interesującej nas waluty natrafiamy na jej trzy różne kursy: kurs rynkowy, kurs kupna i kurs sprzedaży. Jeśli sami chcemy obliczyć spread walutowy będziemy potrzebowali wszystkich trzech kursów. Często jednak zamiast tego, po prostu porównujemy kurs sprzedaży danej waluty u różnych operatorów. Jest to szczególnie łatwe, kiedy decydujemy się na wymianę waluty w sieci. Dzięki temu w kilka minut możemy wymienić walutę po możliwie najatrakcyjniejszym kursie na rynku. Ale spread walutowy nie musi być jedyną opłatą jaka nas czeka podczas transakcji.

Sprawdź dodatkowe opłaty

Transakcja po najniższym kursie dostępnym na rynku może się okazać droższa, niż zakładaliśmy przez naliczane opłaty np. za przywilej przelania waluty na swoje konto walutowe w banku. Dlatego podczas wymiany waluty trzeba mieć na uwadze zarówno kurs walutowy, jak i to, czy po drodze nie spotka nas jakaś konieczna opłata. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupisz walutę bez żadnych ukrytych opłat, sprawdź kursy walut w kantoronline.pl.

Pamiętaj o koncie walutowym

Posiadanie konta walutowego w banku jest niezbędne podczas wymiany waluty w kantorze internetowym poza jednym przypadkiem: gdy spłacamy kredyt w obcej walucie. Wtedy taki kredyt np. we frankach szwajcarskich możemy spłacać walutą bezpośrednio kupioną w kantorze internetowym.

Więcej ciekawych porad o oszczędnej wymianie waluty znajdziesz w tym artykule: Gdzie znaleźć najkorzystniejsze kursy walut?

Podsumowując

Wiele się zmieniło w branży wymiany walut przez ostatnią dekadę – i to na lepsze. Niższe spready walutowe, przejrzystość i świetna obsługa klienta to zasady na jakich opierają swoje działanie kantory online. Dzisiaj na polskim rynku wymiany walut funkcjonuje ich już około 50. Wspomniany wcześniej serwis kantoronline.pl z uwagi na to, że jest jednym z najstarszych kantorów online w Polsce, będzie bez wątpienia właściwym wyborem.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany