Pożyczka online jest udzielana osobom, które mają pozytywną historię kredytową. Buduje się ją m.in. poprzez regularne spłacanie podjętych zobowiązań. Jeśli potencjalny pożyczkobiorca jest pod tym kątem wiarygodny, bez problemu otrzyma dodatkowe środki od instytucji finansowej, nawet jeśli obecnie spłaca kredyt.

Kto może otrzymać pożyczkę przez Internet?

Pożyczka przez Internet jest skierowana do osób, które mają polskie obywatelstwo. Może zostać udzielona tym, którzy ukończyli 18 lat, ponieważ wtedy nabywa się pełną zdolność do czynności prawnych. Bardzo często zdarza się, że firmy pozabankowe kierują swoją ofertę do osób nieco starszych, tj. w wieku 19 lub 21 lat. Górną granicę wiekową stanowi z kolei wiek 70 lat. Jest to istotne ze względu na regularność otrzymywanych dochodów. Ci, którzy są pełnoletni często pracują, a starsi otrzymują świadczenia rentowe i emerytalne.

Historia i zdolność kredytowa a pożyczka online

Pożyczkę przez internet można otrzymać, jeśli ma się pozytywną historię kredytową, a co za tym idzie – zdolność kredytową. Nawet osoba, która spłaca kredyt, może dostać pożyczkę ratalną. Ważne jest, aby na podstawie oceny spłacanych dotąd zobowiązań, pożyczkodawca miał szansę ocenić bezpieczeństwo transakcji. Służy temu właśnie weryfikacja zdolności kredytowej. Składają się na nią czynniki ilościowe oraz jakościowe. Do pierwszej grupy należą: wysokość dochodów, a także rachunków i innych stałych wydatków. Dzięki temu można sprawdzić, czy w budżecie przyszłego klienta pozostają nadwyżki, które będzie w stanie przeznaczyć na spłatę pożyczki. Natomiast dane jakościowe obejmują: stan cywilny, wiek pożyczkobiorcy, liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu, a także wykształcenie, zawód oraz status majątkowy i mieszkaniowy.

Pożyczka online a BIK

Historię kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy można sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Znajdują się tam informacje na temat zobowiązań finansowych, a także liczby składanych wniosków kredytowych lub pożyczkowych. Przykładowo, jeśli było ich wiele w krótkim czasie, może to oznaczać, że taka osoba nie jest w stanie spłacić zobowiązań, a więc nie dostaje ich w kolejnych instytucjach finansowych. Warto jednak wiedzieć, że można wpłynąć na swoją historię kredytową. W tym celu należy terminowo regulować swoje zobowiązania i nie brać zbyt wielu pożyczek, np. na zakupy na raty. Dobrze jest też szybko spłacać wszystkie, nawet niewielkie długi. Dobrze jest korzystać z instrumentów finansowych, takich jak pożyczka bądź karta kredytowa, ponieważ dzięki temu buduje się historię kredytową. Jej brak jest niekorzystny, gdyż pożyczkodawcy nie mają informacji o zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Wiąże się to z wysokim ryzykiem udzielenia pożyczki i mniejszą szansą na jej otrzymanie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany