Artykuł sponsorowany

Osoba, która wspiera uzależnionych w walce z nałogiem i ułatwia im powrót do normalnego życia to instruktor terapii uzależnień. To z jednej strony niszowy, a z drugiej bardzo pożądany na rynku pracy zawód. Osoby z tego rodzaju kwalifikacjami, są potrzebne w różnego rodzaju ośrodkach, stowarzyszeniach, fundacjach oraz gabinetach, które zajmują się leczeniem uzależnień. Czym dokładnie zajmuje się instruktor terapii uzależnień, jak można nim zostać, gdzie znajdzie pracę w tym zawodzie oraz czego nauczy się w trakcie edukacji? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Instruktor terapii uzależnień – czym się zajmuje?

Instruktor terapii uzależnień to bardzo odpowiedzialny, a jednocześnie dający dużo satysfakcji zawód. Efekty pracy w tej profesji są widoczne gołym okiem, w odmienionych losach tysięcy osób, które udało się wyciągnąć z nałogu. Osoby, które trudnią się tą profesją, zajmują się planowaniem i prowadzeniem terapii uzależnień, a także biorą udział w procesie leczenia osób uzależnionych. Do ich obowiązków, należy także edukacja prozdrowotna, a także profilaktyka i popularyzacja życia bez nałogów. Instruktorzy terapii uzależnień muszą umieć wykonywać proste zabiegi medyczne, takie jak opatrywanie ran, czy przeprowadzanie płukania żołądka, ponadto powinni wiedzieć, w jaki sposób unieszkodliwić, a czasem odizolować osoby agresywne – tego rodzaju umiejętności, mogą okazać się przydatne w toku prowadzenia terapii.

Instruktor terapii uzależnień – jak nim zostać i gdzie znaleźć pracę?

Instruktorem terapii uzależnień może zostać każdy absolwent szkoły średniej. Wystarczy, że zapisze się do szkoły policealnej, która oferuje kształcenie na tym kierunku, np. Żak: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/instruktor-terapii-uzaleznien. Co ważne, do rozpoczęcia nauki, nie jest wymagana matura. Po ukończeniu edukacji, która trwa rok, absolwenci są odpowiednio wykwalifikowani do tego, żeby podjąć pracę w:

 • ośrodkach i gabinetach leczenia uzależnień,
 • poradniach psychoterapeutycznych,
 • jednostkach prowadzących grupy wsparcia,
 • stowarzyszeniach,
 • fundacjach.

Absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie we wszystkich miejscach, które specjalizują się w pomocy osobom uzależnionym od alkoholu, nikotyny, narkotyków, leków, itp. W przypadku instruktorów, nauka nie kończy się na ukończeniu szkoły. To wymagający zawód, w którym nieustanne poszerzanie wiedzy to konieczność. Duże znaczenie ma systematycznie zdobywane doświadczenie zawodowe oraz praca w zespole terapeutycznym, które pozwalają podnieść posiadane kwalifikacje.

Instruktor terapii uzależnień – czego nauczy się podczas zajęć?

Podczas rocznej nauki na kierunku instruktor terapii uzależnień, słuchacze zgłębią swoją wiedzę z zakresu psychologii oraz psychopatologii oraz poznają mechanizmy działania w przypadku patologii społecznych, dysfunkcyjnych rodzin czy interwencji kryzysowych. Na jakie przykładowe przedmioty, będą mieli okazję uczęszczać w toku nauki?

 • Patologie społeczne i wiedza o dysfunkcjach współczesnej rodziny
 • Społeczne uwarunkowania i konsekwencje uzależnień
 • Typologia uzależnień od substancji i środków psychoaktywnych
 • Wybrane zagadnienia z zakresu uzależnień behawioralnych
 • Wprowadzenie do psychopatologii
 • Strategie terapeutyczne w terapii indywidualnej i grupowej
 • Podstawy interwencji kryzysowej z elementami profilaktyki

Uczęszczanie na zajęcia ma jak najlepiej przygotować słuchaczy do pełnego zrozumienia społecznych uwarunkowań i konsekwencji wynikających z uzależnień. Dzięki temu, będą w stanie dobrze wykonywać swój zawód.

Instruktor terapii uzależnień to specjalista, który udziela pomocy osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków lub innego rodzaju używek. Instruktorzy wspierają uzależnionych w walce z nałogiem i pomagają im powrócić do normalnego życia. Każdy, kto chciałby pracować w tej profesji, powinien ukończyć szkołę policealną, która oferuje ten kierunek. Po roku nauki, absolwenci będą mogli rozpocząć karierę w wymarzonym zawodzie.


Jedna odpowiedź

 1. Cheapcustomessays

  Ja przy pierwszym dziecku po nieudanym zakupie polskiego wózka wielofunkcyjnego, jak tylko syn podrósł zmieniłam na spacerówkę Kees K2 Go. To był strzał w dziesiątkę! Jest to świetna spacerówka. Wytrzymała nasze częste podróże. Plaża, chodniki brukowe te małe kółka są nie do zdarcia i do tego jest lekki, kompaktowy. Do samolotu, małego bagażnika jest idealny. Polecam gorąco ten wózek ma naprawdę rozsądną cenę. Teraz znowu przymierzam się do wózka wielofunkcyjnego dla drugiego dziecka i wpadł mi w oko wózek Cosatto Ooba, ale nie mogę nigdzie znaleźć recenzji. Moja koleżanka mieszka w Anglii i ma wersję Cosatto Wow jest bardzo zadowolona. Piękne są te wózki. Co o nich sądzisz Paulina? Czy jest szansa na recenzję?

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany