Nawet mała flota firmowa potrafi generować duże koszty. Największym utrapieniem przedsiębiorców są oczywiście wydatki związane z paliwem. Aby ograniczyć ten koszt, trzeba skutecznie monitorować zużycie paliwa.

Zapewnienie sprawnego funkcjonowania floty często pochłania znaczną część budżetu firmy. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców szuka sposobu, żeby zredukować wydatki związane z eksploatacją samochodów. Trzeba znaleźć takie rozwiązanie, aby nie utrudniać pracy osobom, które na co dzień korzystają z tych aut, wykonując swoją pracę. Najłatwiejszym sposobem ograniczenia kosztów funkcjonowania floty jest redukcja zużycia paliwa.

Ile kosztuje firmę paliwo?

Trudno jednoznacznie wyliczyć, ile tak naprawdę kosztuje przedsiębiorców paliwo do firmowych samochodów, ponieważ każda firma ma nieco inną specyfikę działania, posiada floty o różnej wielkości, ma inne potrzeby użytkowania aut itd. Pewne jest jednak to, że wydatki na paliwo to zawsze duży koszt. Szacuje się, że paliwo może pochłaniać 35% lub nawet 45% budżetu przeznaczonego na użytkowanie samochodów (źródło: https://biznes.autokult.pl/28544,budzet-na-zakup-paliwa). Co w tej sytuacji może zrobić przedsiębiorca, aby ograniczyć koszty w firmie? W skrajnych przypadkach może pozbyć się części samochodów. Może także zacząć skutecznie monitorować zużycie paliwa, ograniczając w ten sposób nadużycia.

Kontroluj i oszczędzaj!

Takie firmy, jak na przykład Satis, dostarczają zaawansowanych rozwiązań dla firmowych flot. To m.in. czujniki, systemy
i różnorodne technologie pozwalające na realizację takiej operacji jak kontrola paliwa GPS. Wykorzystanie technologii GPS umożliwia monitorowania i pomiar spalania na każdej z tras, w jaką wyrusza dany samochód. Współczesne systemy są tak zaawansowane i elastyczne, że pozwalają dostosowywać pomiar paliwa do rodzaju monitorowanego pojazdu. Taki pomiar to jednak dopiero wstęp. Najlepsze systemy korzystają jeszcze z zaawansowanych algorytmów, które potrafią analizować zawartość baku, biorąc pod uwagę na przykład wahania paliwa w zbiorniku, spalanie na postojach, spalanie spowodowane zasilaniem dodatkowych urządzeń itd. Dzięki monitoringowi paliwa można zmniejszyć koszty eksploatacji firmowych samochodów nawet do 30%.

Jak odczytywane jest zużycie paliwa?

Dokładny pomiar spalania jest kluczowy dla osiągnięcia oszczędności. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy pracownicy użytkują firmowe auta zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. Wtedy konieczne jest ustalenie ilości przejechanych kilometrów w obydwu przypadkach. Taka kontrola paliwa niezbędna jest jednak także, gdy auto użytkowane jest wyłącznie do celów służbowych. Odczyt poziomu paliwa najczęściej jest dokonywany z sond paliwowych, przepływomierzy, pływaków fabrycznych, magistrali CAN itp. Kontrola paliwa GPS pozwala dostarczać szczegółowych danych na temat tankowań i spalania, a to można wykorzystać do optymalizacji tras przejazdów i eliminowania ewentualnych nadużyć.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany