Oferta współczesnych internetowych firm pozabankowych bez wątpienia należy do atrakcyjnych i nic dziwnego, że z każdym rokiem coraz więcej konsumentów korzysta z pożyczek przez internet. Z ich zalet można wymienić: łatwy i bezproblemowy dostęp, coraz lepiej rozwinięty system weryfikacji, coraz atrakcyjniejsze warunki finansowe i wreszcie coraz bogatsza i bardziej zróżnicowana oferta.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet pożyczając pieniądze na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach wciąż będziemy musieli spełnić naszą podstawową powinność jako pożyczkobiorcy, czyli po prostu spłacić zaciągnięte zobowiązania. Czy więc pożyczki pozabankowe online są rozwiązaniami przeznaczonymi dla wszystkich bez wyjątku? Eksperci z https://maszkesz.pl/pozyczki-chwilowki-bez-bik-big-krd-zaswiadczen-na-raty/ twierdzą, że tak nie jest. Jak ocenić nasze realne zdolności finansowe, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnej oferty i o czym przede wszystkim pamiętać przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu internetowej pożyczki?

Weź to pod uwagę zanim pożyczysz pozabankowo

Pierwszy i chyba najważniejszy motyw omawianego problemu został już zasygnalizowany powyżej, a mianowicie: każdą pożyczkę trzeba będzie spłacić. Jeśli jednak znajdujemy się w trudnej sytuacji ekonomicznej i po prostu potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki, pozostaje nam tak naprawdę jedynie minimalizowanie ryzyka. Jak tego dokonać? Przede wszystkim warto dokładnie sprawdzić oferty poszczególnych firm pożyczkowych a następnie porównać je ze sobą. Takie aspekty, jak koszty pożyczki czy długość okresu spłaty mogą mieć niebagatelne znaczenie.

Druga kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to różnego rodzaju promocje niemal powszechnie oferowane przez współczesny sektor pozabankowy. Jeżeli przykładowo potrzebujemy stosunkowo niewielkiej kwoty pieniędzy, bez wątpienia najlepszą opcją będzie dla nas pożyczka za darmo, czyli zobowiązanie w przypadku którego spłacamy tylko i wyłącznie równowartość kwoty pożyczonego kapitału, bez odsetek i bez prowizji za udzielenie kredytu.

Czy negatywna historia w BIK może być przeszkodą?

Klienci zainteresowani usługami firm pożyczkowych często zastanawiają się, czy zła historia kredytowa może uniemożliwić im otrzymanie pożyczki lub, w najlepszym wypadku, sprawić, że jej koszty będą wyższe. W tym miejscu warto zaznaczyć, że większość działających obecnie na polskim rynku firm pożyczkowych nie odrzuca od razu klienta tylko dlatego, że ten widnieje w bazie BIK. Dlaczego? Ponieważ praktyka pokazuje, że bynajmniej nie jest to skuteczna metoda weryfikacji wiarygodności potencjalnego pożyczkobiorcy.

Odsetek klientów firm pożyczkowych, którzy mają problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań wcale nie jest wyższy, niż w przypadku banków, chociaż te ostatnie rygorystycznie sprawdzają takie czynniki, jak zdolność kredytowa czy historia kredytowa.

Oznacza to więc, że fakt, iż nasze dane mogą figurować w BIK najpewniej nie będzie miał żadnego wpływu na decyzję o przyznaniu nam pożyczki, ani też na jej warunki finansowe.

Bezpieczeństwo pożyczania przez internet

Polski sektor pozabankowy dysponuje obecnie skutecznymi metodami samoregulacji. Spośród nich najważniejszym wydaje się Krajowy Rejestr Firm Pożyczkowych, czyli obszerna baza danych, dzięki której konsumenci mogą zaczerpnąć szczegółowych informacji na temat każdej działającej legalnie na polskim rynku firmy pożyczkowej. W ten sposób jesteśmy w stanie ekspresowo zweryfikować rzetelność i wiarygodność poszczególnego podmiotu pozabankowego.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki, niezależnie czy ma być to pożyczka tradycyjna, czy też internetowa, naprawdę warto więc skorzystać z informacji udostępnianych przez RFP. Warto również sprawdzić listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.

Co jeszcze? Oczywiście, należy dokładnie przeczytać umowę. W ten sposób zorientujemy się, czy na przykład produkt reklamowany jako darmowa pożyczka faktycznie jest darmowy (to znaczy, czy odpuszczając nam oprocentowanie dana firma nie będzie wymagała od nas jednak prowizji za udzielenie pożyczki), a także jakimi warunkami są obwarowane promocyjne rozwiązania.

Praktycznie w każdym przypadku jest tak, że zwolnienie z konieczności spłaty oprocentowania oraz prowizji obowiązuje tylko wówczas, jeżeli spłacimy pożyczkę w przewidzianym terminie. Jest to więc jeden z wielu szczegółów, które naprawdę warto sprawdzić po to, aby w przyszłości uniknąć rozczarowania.