Czujesz, że Twoje oczy pieką, są podrażnione i kolokwialnie mówiąc „wyschnięte”? Długotrwała praca przed komputerem, godziny spędzone z telefonem w ręce, suche powietrze w domu i biurze, a także zanieczyszczone powietrze − z tym wszystkim na co dzień zmagają się Twoje oczy. Takie warunki mogą sprzyjać rozwinięciu się u Ciebie zespołu suchego oka. Jak sobie z nim radzić? Przede wszystkim postaw na odpowiednie krople nawilżające do oczu.

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka  to zaburzenie filmu łzowego. Twoje oko, żeby mogło prawidłowo funkcjonować, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Zapewniają mu to łzy. Zespół suchego oka objawia się tym, że Twoje gruczoły zaczynają produkować zbyt mało filmu łzowego – lub też produkowany film ma nieodpowiedni skład, przez co oko nie jest odpowiednio nawilżone.

Uznaje się, że obecnie nawet 15% dorosłych cierpi na zespół suchego oka. Odpowiada za to głównie nasz tryb życia − m.in. wielogodzinne siedzenie przed ekranami emitującymi niebieskie światło czy wyschnięte powietrze. To, co może przyczyniać się również do zespołu suchego oka, to zbyt rzadkie mruganie. Jeżeli nie mrugasz wystarczająco często, Twoje oko nie nawilża się.

Suche oko może szczypać, piec, być przekrwione, a rano, po przebudzeniu, możesz zauważyć u siebie w kącikach oczu lepką wydzielinę. Możesz także mieć wrażenie, że „widzisz przez mgłę”. Żeby pomóc suchemu oku niezbędne Ci jest odpowiednie nawilżenie. Dobrze sprawdzą się krople nawilżające do oczu bez konserwantów.

Jakie krople na zespół suchego oka wybrać?

Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju kropli do oczu, które pomogą Ci w zwalczeniu objawów suchego oka. Krople na suche oko swoim składem bardzo przypominają łzy. Dlatego mówi się o nich często „sztuczne łzy”. Takie krople mają za zadanie utrzymać nawilżenie oka przez dłuższy czas.

Bardzo skuteczne są krople do oczu, które w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy. Dlaczego? Bo jest to naturalny składnik struktury oka. Egzamin zdają także krople do oczu, które dłużej utrzymują się na oku, czyli są dość lepkie. Lekarz może Ci więc polecić krople do oczu nawilżające o konsystencji żelu. Jeżeli jednak doskwierają Ci różnego rodzaju alergie możesz wybrać także krople nawilżające do oczu bez konserwantów.

Pamiętaj, że zespołu suchego oka lepiej nie diagnozować na własną rękę, a o przepisanie właściwych kropli do oczu najlepiej poprosić swojego okulistę.

Krople nawilżające do oczu bez konserwantów − dla kogo?

Krople nawilżające do oczu bez konserwantów cieszą się coraz większą popularnością. Choć substancje konserwujące w kroplach mają za zadanie utrzymać „świeżość kropli”, a przede wszystkim zapobiec rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów, mogą także podrażniać oko i powodować różnego rodzaju alergie.

Krople nawilżające do oczu bez konserwantów to przede wszystkim rozwiązanie dla alergików, którzy cierpią z powodu m.in. suchego oka. Krople takie zawierają zazwyczaj jedynie substancje, które naturalnie występują w filmie łzowym. Dlatego są biologicznie dostosowane do Twoich oczu i nie powodują podrażnień.

Oczywiście tego rodzaju krople są znacznie delikatniejsze dla Twojego oka, dlatego z powodzeniem może stosować je każdy. Co więcej, jeżeli przewlekle stosujesz krople nawilżające do oczu, lekarz może polecić Ci aplikowanie wyłącznie kropli nawilżających bez konserwantów – aby uniknąć podrażnienia oka. Tego typu krople na suche oko sprawdzą się także u osób, które na co dzień noszą soczewki do oczu. Konserwanty mogą bowiem wpływać na właściwości soczewek kontaktowych.

Jak widzisz, masz naprawdę duży wybór kropli do oczu – przed zakupem warto zatem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista z pewnością poleci produkt idealny dla Ciebie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany