Nosisz na ręku zegarek, odkąd tylko pamiętasz. Sprawdzasz na nim godzinę… i tyle. Może najwyższa pora, by zwiększyć jego funkcjonalność i dodatkowo badać puls lub łączyć się ze smartfonem? Sprawdź, czym jest smartwatch i co możesz dzięki niemu zyskać!

Dlaczego smartwatch jest „smart”?

Wszystkie urządzenia typu „smart” uważa się za mądre, sprytne lub inteligentne, ponieważ w pełni dostosowują się potrzeb użytkownika i pozwalają mu na więcej względem tradycyjnych modeli. Mówi się zatem, że takie urządzenia wykrywają, odczytują i uruchamiają samodzielnie coś, co jest dla nas korzystne. Jak to się ma do smartwatchy?

Na smartwatchu możesz odczytywać godzinę i datę, a jednocześnie traktować gadżet jako przedłużenie swojego smartfona, tabletu lub laptopa. Jeśli tylko wyrazisz chęć, inteligentny zegarek wyświetli Ci powiadomienia z Facebooka czy Youtube’a, najnowsze wiadomości z Polski i całego świata, prognozę pogody. Po sparowaniu z telefonem za pośrednictwem Bluetootha odczytasz na nim smsy i sprawdzisz ostatnie połączenia. Kiedy będziesz czekał na wizytę u lekarza, dyskretnie zagrasz w proste gry. W drodze do pracy przejrzysz pocztę e-mail.

Smartwatch dzieli część funkcji z zegarkiem sportowym. Pozwala na mierzenie kroków i spalanych kalorii, a także pulsu. Dzięki niemu ocenisz jakość swojego snu. Jeśli to te funkcje interesują Cię najbardziej, sprawdź poradnik: Czym jest zegarek sportowy i jak pomaga w osiąganiu lepszych wyników?.

I w końcu smartwatch to także baza dla czystej rozrywki. Nie tylko posłuchasz na nim muzyki, ale również wykonasz obliczenia na kalkulatorze, sprawdzisz położenie dzięki sygnałowi GPS bądź… zrobisz zdjęcia!

Co powinieneś wiedzieć o wyborze smartwatcha?

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowoczesnego i funkcjonalnego smartwatcha, a do tej pory korzystałeś wyłącznie z klasycznego zegarka, musisz dać sobie czas na przestawienie się. Nowe urządzenie zajmie więcej miejsca na nadgarstku – jeśli zegarek chowałeś pod mankietem, teraz raczej będziesz musiał trzymać go na zewnątrz – a także będzie się bardziej rzucał w oczy.

Co ważne, jeśli masz sportowego ducha i będziesz zabierał swój smartwatch w różne niesprzyjające warunki, upewnij się, że obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, np. stalowa lub aluminiowa, a także odporna na kontakt z wodą i kurzem oraz wstrząsy.

Wolisz raczej zwykły zegarek czy może miniaturowy komputer? Smartwatche różnią się tak bardzo, że jedne mają tradycyjną tarczę z niewielkim miejscem na wyświetlanie powiadomień lub diodą, inne ekran LCD pozwalającym na pełen przegląd danych. Jak widzisz, coś dla siebie znajdzie i miłośnik klasyki, i osoba głodna nowinek.

Chcesz obsługiwać smartwatch palcem, a może jednak głosem? Wybrane modele tego nowoczesnego urządzenia pozwalają na wydawanie prostych komend głosowych. Udogodnienie to często idzie w parze z możliwością wykonywania połączeń przez smartwatch.

Do pracy smartwatcha potrzebny jest akumulator. Im więcej opcji i im częściej z nich korzystasz, tym szybciej wytraca się bateria. Miej do na uwadze, wybierając inteligentny zegarek. Zdecyduj się na ten, który trzyma dłużej.

Czy smartwatch jest dla Ciebie?

I jak, co przeważyło: plusy czy minusy? Czy koszty: większego rozmiaru, wyższej ceny i konieczności ładowania akumulatora, są niższe niż zyski? Tych drugich jest naprawdę wiele. Najwięksi miłośnicy nowoczesnych rozwiązań i funkcjonalnych gadżetów pewnie już zastanawiają się, który model przetestować. Dołącz do nich i Ty!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany