Chociaż budowa domu jednorodzinnego metodą gospodarczą to rozwiązanie, które cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem, osoby marzące o tego typu nieruchomości mogą też zdecydować się na jej kupno od dewelopera. Pozwala to oszczędzić mnóstwo czasu i jest znacznie wygodniejsze, niż samodzielne doglądanie budowy. Oczywiście planując zakup domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym, trzeba też pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Odpowiednia lokalizacja

Wybór lokalizacji odpowiadającej potrzebom całej rodziny to jeden z najbardziej kluczowych czynników wpływających na komfort mieszkania w danym miejscu. W tym przypadku liczy się nie tylko samo miasto, ale oczywiście także dzielnica i najbliższe otoczenie. Wiele zależy od potrzeb domowników – rodziny z dziećmi dobrze czuć się będą na osiedlach zapewniających łatwy dostęp do przedszkoli, szkół, terenów zieleni, a także przychodni, osoby młode chętniej wybiorą lokalizację pozwalającą na łatwy dostęp do centrów rozrywki, zaś seniorzy – spokojną okolicę. Nie bez znaczenia pozostaje również czas dojazdu do pracy czy innych części miasta. I chociaż mogłoby się wydawać, że nowe osiedla domów jednorodzinnych powstają wyłącznie na obrzeżach miast ze względu na już istniejącą zabudowę, nawet w Warszawie można znaleźć ciekawą lokalizację z łatwym dojazdem do centrum – taka oferta dostępna jest na http://rezydencjepalacowa.pl/.

Deweloper pod lupą

Wybór lokalizacji nieruchomości jest niezwykle ważny, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji z całą pewnością należy sprawdzić również samego dewelopera. Wiosną 2012 roku zaczęła obowiązywać tzw. ustawa deweloperska chroniąca interesy nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego, jednak mimo wszystko lepiej jest przyjrzeć się dotychczasowym inwestycjom realizowanym przez wybraną firmę. Pamiętajmy też, że zgodnie z wymienioną wyżej regulacją prawną deweloper zobowiązany jest do przygotowania prospektu informacyjnego pozwalającego potencjalnym klientom miarodajnie ocenić konkretną ofertę, a tym samym podjąć bardziej przemyślaną decyzję.

Co jeszcze sprawdzić?

Ponieważ wspomniany wyżej prospekt informacyjny zawierać może różne warianty realizacji projektu, warto poprosić dewelopera o wgląd do dokumentacji i zapoznać się z projektem budowlanym i wykonawczym, co pozwoli ocenić m.in. jakość wykorzystanych materiałów. Oczywiście niezwykle istotne jest przyjrzenie się również samej umowie z deweloperem, która powinna zawierać opis domu wraz z podaniem jego powierzchni, informacji o standardzie wykończenia, a także ceny i wszystkich elementów, które się w niej zawierają. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie nowego domu warto też zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który dostępny jest w Internecie na stronie urzędu gminy albo wojewody. Pozwoli to sprawdzić jakie inwestycje powstaną w najbliższej okolicy i zweryfikować czy ewentualne sąsiedztwo nie wpłynie negatywnie na komfort mieszkania w danym miejscu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany