Domowy alkohol to od wieków wizytówka dobrej gospodyni lub gospodarza. Własnoręcznie wykonany trunek, nalewka, wino czy bimber zawsze budził w gościach podziw i zachwyt, a w wykonawcy dumę z tego, że może poczęstować gości czymś, w co włożył sporo pracy i serca.

Jednak początki wyrobu domowego alkoholu nie zawsze są łatwe i warto stosować się do pewnych reguł, aby uniknąć błędów, które mogą znacząco wpłynąć na smak, kolor oraz inne walory naszego trunku. O czym więc warto pamiętać zaczynając swoją przygodę z domową produkcją alkoholu? Od czego zacząć?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego jaki alkohol chcemy przygotować. Najprościej sprawa wygląda jeśli chodzi o nalewki. Bardzo często wystarczy większy słoik, owoce, cukier lub miód oraz spirytus, jednak nie ten najmocniejszy tylko rozcieńczony, najlepiej między 60 a 70 % alkoholu. W sklepach od jakiegoś czasu można dostać również specjalny spirytus nalewkowy, który ma około 60 % alkoholu. Nieco bardziej skomplikowana jest produkcja wina i bimbru. Tutaj już potrzeba bardziej profesjonalnego sprzętu i nieco podstawowej wiedzy od czego zacząć.

Po pierwsze – sprzęt
Najważniejszym elementem w produkcji domowego trunku jest fermentator, jak również beczka czy dymion. Warto, a nawet trzeba zaopatrzyć się również w tak zwany cukromierz, który jak sama nazwa wskazuje będzie służył do mierzenia zawartości cukru w naszej cieczy. Istnieją różne rodzaje cukromierzy, są zarówno szklane jak i plastikowe. Jaki wybierzemy, zależy tak naprawdę od nas, najlepiej zaopatrzyć się w dwa i ocenić, jaki nam najbardziej odpowiada. Jeśli chodzi o pomiary stężenia cukru, bardzo ważne aby wykonywać je w temperaturze około 20 stopni, wtedy można uzyskać najbardziej wiarygodne pomiary.

Po drugie – produkty
Podstawowe i niezbędne produkty to oczywiście woda, cukier i drożdże, warto również zaopatrzyć się w środki klarujące. Przy produkcji nalewek cukier warto zastąpić miodem, szczególnie jeśli posiadamy owoce z ekologicznych upraw, czyli często od mamy, babci czy cioci. Jeżeli chodzi o wodę, też należy zwrócić uwagę na jej jakość, tak naprawdę cały proces produkcji domowego alkoholu powinien skupiać się głównie na jakości.

Po trzecie – poznanie najważniejszych pojęć
Zaczynając swoją przygodę z produkcją alkoholu, wiele specjalistycznych pojęć popularnych w środowisku doświadczonych gorzelników, może przyprawić nowych adeptów o zawrót głowy. Najważniejszym pojęciem jest nastaw. Jest to mieszanka cukru lub owoców z wodą, wszystko zależy od tego jaki alkohol chcemy wykonać. Kolejnym ważnym pojęciem jest zacier, czyli proces w którym przy użyciu enzymów zcukrzających zaciera się zboże. Najczęściej robi się to przy użyciu amylazy, która rozbija skrobię zawartą w zbożach na cukry proste, które są łatwo przyswajalne przez drożdże. Warto również znać pojęcie takie jak moszcz, czyli po prostu rozgniecione owoce, najczęściej winogrona wraz z sokiem.

Po czwarte – przejdźmy do praktyki
Gdy już mamy sprzęt, produkty oraz znamy najważniejsze pojęcia czas przystąpić do działania. Pierwszym podstawowym pytaniem powinno być więc, jak zrobić nastaw? Tutaj wszystko zależy od tego jaki alkohol chcemy uzyskać. Nastawy z owoców to doskonała baza pod nalewki i winiaki, natomiast zacier ze zboża może służyć do produkcji domowej whisky. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie do wybranego przez nas alkoholu drożdże, bo tak naprawdę do każdego alkoholu dobry jest inny ich rodzaj.

Warto tutaj zasięgnąć opinii ekspertów w sklepach lub bardziej doświadczonych w produkcji alkoholu osób. Alkohole jakie możemy wytwarzać w domu do nalewki, winiaki lub bimber. Każdy z tych alkoholi potrzebuje indywidualnego podejścia, głównie jeżeli chodzi o czas produkcji czy leżakowania. Jeżeli użyjemy najwyżej jakości produktów, zaopatrzymy się w dobry sprzęt oraz dodamy do produkcji sporo serca, na pewno nasze trunku zachwycą nie tylko nas, ale całą rodzinę czy znajomych. Zachęcamy do spróbowania własnych sił w domowej produkcji alkoholu, ale ostrzegamy – to wciąga! Zachęcamy również do sprawdzenia oferty sklepu Alembik, to sklep z akcesoriami do produkcji alkoholi, który na pewno dostarczy Ci tego, czego potrzebujesz!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany