Pożyczka to wygodny sposób na zdobycie dodatkowych środków finansowych. Pożyczki udzielane w tradycyjny sposób, jak również pożyczki online, mogą być przeznaczone na dowolny cel. Na rynku istnieje wiele rodzajów pożyczek: pożyczka bez BIK, pożyczka na telefon, a także pożyczka bez sprawdzania baz.

Pożyczki bez sprawdzania baz to bardzo często poszukiwany produkt finansowy. Ma to związek ze specyfiką tego produktu oraz cechą, która wyróżnia pożyczkę bez sprawdzania baz na tle innych rozwiązań.

Czym jest pożyczka bez sprawdzania baz? Czym są bazy?

Pożyczka bez sprawdzania baz to wygodne rozwiązania finansowe, które mogą być udzielane zarówno w placówce pożyczkowej, jak również przez Internet. Bazy to nic innego jak podmioty, które zbierają, przetwarzają oraz udostępniają informacje o kredytobiorcach i pożyczkobiorcach.

Czym są owe bazy? To m.in. Biuro Informacji Kredytowej (BIK), które jest jedną z największych baz informacji o kredytobiorcach. W Biurze Informacji Kredytowej można znaleźć informacje o wszystkich spłaconych, spłacanych, a także niespłaconych zobowiązaniach finansowych.

Kolejną bazą jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. KRD BIG SA zbiera i udostępnia dane na temat firm oraz osób fizycznych, jeśli podmioty te są zadłużone. Krajowy Rejestr Długów przyjmuje, przechowuje oraz udostępnia informacje finansowe oraz dane gospodarcze w zakresie wierzytelności. W bazie KRD można znaleźć m.in. informacje o zadłużeniu konkretnej osoby lub firmy, można też monitorować, czy współpracownik lub kontrahent terminowo wywiązuje się ze zobowiązań finansowych (w przeciwnym razie może zostać wpisany do KRD).

Kolejną bazą z informacjami o dłużnikach jest BIG ERIF, czyli Biuro Informacji Gospodarczej ERIF. To jedno z najstarszych biur informacji gospodarczej w Polsce, które powstało w 2003 roku. BIG ERIF, podobnie jak pozostałe bazy, przyjmuje, gromadzi i udostępnia informacje gospodarcze. BIG ERIF zawiera wpisy o nieterminowo regulowanych płatnościach.

Pozostałe bazy działające podobnie do BIG ERIF i KRD to BIG InfoMonitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej SA ( KBIG) oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG SA (KIDT).

Dla kogo pożyczka bez sprawdzania baz?

Z pożyczek bez sprawdzania baz najczęściej korzystają osoby, które nie mogą się pochwalić dobrą zdolnością kredytową ani pozytywną historią kredytową. Prawdopodobnie w grupie docelowej osób, które zaciągają tego rodzaju zobowiązania, znajdują się osoby, które w przeszłości miały problem z terminową spłatą należności.

Warto wiedzieć, że żadna solidna firma pożyczkowa nie udziela pożyczek bez sprawdzania jakichkolwiek baz. Najlepsi pożyczkodawcy spełniają swój prawny i moralny obowiązek, by przed udzieleniem pożyczki zweryfikować i ocenić sytuację i ewentualne zadłużenie wnioskodawcy o pożyczkę. Z reguły sprawdzają tylko niektóre bazy dłużników.

Artykuł powstał we współpracy z kuki.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany