Robot kuchenny – mikser, maszynka do mięsa, rozdrabniacz, młynek do kawy i wiele innych urządzeń w jednym. To zdecydowanie jeden z największych pomocników w kuchni. Pozwoli zaoszczędzić czas przy pieczeniu ciasta, przygotowywaniu koktajli czy robieniu sosów. Nie tylko przyspieszy czas powstawania potraw, ale też oszczędzi wysiłku, który trzeba byłoby włożyć w ręczne wyrabianie ciasta albo ścierania warzyw i owoców. Jeśli dużo gotujesz albo marzysz o jednym urządzeniu, który wyręczy Cię w kuchni, sprawdź, jaki robot kuchenny wybrać.

Rodzaje robotów kuchennych

Poszukiwania robota kuchennego nie zaczynaj od przeglądania konkretnych modeli. Na początku najlepiej jest zorientować się, jaki rodzaj tego sprzętu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. A jest w czym wybierać.

Mikser ręczny

Klasyczne, znane już od lat, urządzenie. Zajmuje mało miejsca w kuchni, a przy tym jest naprawdę pomocne. Zdecydowaną większość modeli znajdziesz z dodatkowymi końcówkami. W ten sposób możliwości jednego sprzętu stają się o wiele większe. Jakie są najczęstsze dodatki do zestawów?

 • końcówki do ubijania bitej śmietany,
 • końcówki do wyrabiania ciasta,
 • końcówka do blendowania, np. owoców,
 • pojemnik do miksowania.

Malakser

Do głównych zadań malaksera należy siekanie, ubijanie, mieszanie i rozdrabnianie. Wykonywanie tych czynności jest możliwe dzięki systemowi wymiennych elementów. W malakserze możesz też z powodzeniem rozdrabniać mięso i szatkować inne produkty, dzięki czemu zminimalizujesz czas spędzony w kuchni.

Mikser planetarny

Nazywany też mikserem z misą. To rozbudowany rodzaj miksera, uzupełniony o dodatkowe końcówki, a także przydatną misę. Podstawą tego typu modeli są wyspecjalizowane mieszadła, które pracując, obracają się wokół własnej osi, dzięki czemu znacznie szybciej i dokładniej mieszają masę lub wyrabiają ciasto, niż jest to możliwe, używając ręcznego miksera.

Warta uwagi jest też moc miksera planetarnego, która zazwyczaj przewyższa tę dostępną w przypadku mniej złożonych urządzeń. Przekłada się to na szybszą pracę sprzętu, ale też możliwość np. zagniecenia gęstego ciasta, z którym nie poradziłaby sobie większość ręcznych mikserów.

Oprócz końcówek do wyrabiania ciasta, w mikserach planetarnych znajdziesz wiele więcej pomocnych akcesoriów, m.in.:

 • wyciskarka do cytrusów,
 • tarcze do krojenia w plasterki, cięcia na wiórki, siekania,
 • młynek do kawy,
 • sitko,
 • popychacz do maksymalnego starcia warzyw.

Chcesz się zainspirować? Sprawdź listę polecanych przez nas robotów kuchennych: https://www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/robotykuchenne.html

Jak wybrać robot kuchenny?

Wiesz już, jaki rodzaj urządzenia Cię interesuje? Przed zakupem zwróć uwagę na jego najważniejsze parametry, bo często nie tylko cena jest dobrym wyznacznikiem dobrego robota kuchennego.

Moc

Ten parametr robota podaje się w watach. Standardowo na rynku znajdziemy sprzęty o mocy od 350 do 1000W. Im wyższa moc, tym szybsza praca robota. Tym samym urządzenie będzie mogło dłużej pracować na wysokich obrotach. Jaka moc będzie wystarczająca? To zależy, do czego najczęściej będziesz go używać. Do wyrabiania gęstego ciasta wybierz moc co najmniej 700W. Jeśli robot nie posiada funkcji mielenia, a ty będziesz używać go do przygotowywania mas, lżejszych ciast czy szatkowania warzyw, wystarczy już tylko 400W.

Dodatkowe funkcje

Choć dodatkowe, to uwierz, często będziesz z nich korzystać. Co przyda się w codziennym gotowaniu?

 • funkcja turbo – do mocniejszej pracy,
 • tryb pulsacyjny – do kruszenia twardych produktów, w tym lodu,
 • waga – niepotrzebny będzie dodatkowy sprzęt kuchenny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neo24: https://www.neo24.pl/

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany