Problem z nietrzymaniem moczu może przytrafić się każdemu. Nie zawsze ma on długotrwały charakter. Często trudności z kontrolą pęcherza pojawiają się jako jeden z symptomów współtowarzyszących innego rodzaju dolegliwościom lub też następstwo zażywania niektórych leków. Wówczas wraz z usunięciem pierwotnej przyczyny zostają wyeliminowane. Zawsze jednak stanowią dla pacjenta duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Jest ono tym większe, im bardziej znaczącego problemu dotyczą. Ze szczególnie dużym dyskomfortem zmagają się ci pacjenci, u których na skutek NTM dochodzi do upuszczania dużych porcji moczu. W jaki sposób poprawić ich komfort?

Problem z nietrzymaniem moczu – co warto o nim wiedzieć?

Mianem problemów z utrzymaniem moczu określa się każdorazowe mimowolne upuszczenie porcji moczu, które odbywa się poza świadomością pacjenta. Zdarza się, że ilość oddawanego w ten sposób moczu jest naprawdę znikoma i występuje w tzw. kropelkowej postaci. Niejednokrotnie jednak na skutek utraty kontroli nad pęcherzem dochodzi do jego prawie całkowitego opróżnienia. Pacjenci zmagający się z tego rodzaju schorzeniem niemal nieustannie narażeni są na dyskomfort związany z tą jakże trudną sytuacją. Złe samopoczucie nie jest jednak ich jedynym problemem. W wyniku ciągłego kontaktu skóry z moczem bardzo często dochodzi u nich do podrażnień skóry, które z czasem mogą zamieniać się w bolące rany. Zaniedbanie przez osoby zmagające się z tą dolegliwością higieny intymnej i niewystarczająca ochrona skóry mogą więc mieć bardzo poważne następstwa. Dlatego w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” w przypadku problemów z utrzymaniem moczu należy podjąć właściwe działania, które – wdrożone odpowiednio wcześnie – pomogą zminimalizować ewentualne przykre skutki dolegliwości.

Na czym powinna polegać higiena w przypadku NTM?

Jak łatwo się domyślić, problem z nietrzymaniem moczu wymaga podjęcia właściwych metod leczenia, jednak niezwykle ważne jest też przestrzeganie zasad higieny. Dla pacjentów zmagających się z tą dolegliwością słowo „higiena” ma zdecydowanie szersze znaczenie, m.in. ze względu na szczególne potrzeby skóry narażonej na podrażnienia, ale nie tylko. Większy zakres higieny pozwala osobom cierpiącym na NTM na zwiększenie poziomu komfortu, jak również lepsze samopoczucie w kontaktach z innymi. Do jego zapewnienia absolutnie niezbędne są środki do higieny intymnej, przeznaczone dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Należą do nich m.in. wkładki i pieluchomajtki. Pierwsze z nich zalecane są osobom, które oddają nieświadomie małe ilości moczu, drugie zaś tym, u których zjawisko to ma zdecydowanie większą skalę. Obydwa rodzaje produktów cechują się wysokim stopniem wchłaniania, zapewniając skórze przyjemne uczucie suchości. Ich dodatkową zaletą jest absorpcja nieprzyjemnych zapachów, dzięki czemu znacznie poprawiają komfort odczuwany przez pacjenta w kontaktach z innymi. Pieluchomajtki bardzo dobrze sprawdzają się także w przypadku osób, które ze względu na swój stan zdrowia zmuszone są do ciągłego przebywania w pozycji leżącej. Tego typu artykuły higieniczne cechują się wysokim stopniem chłonności w połączeniu z wysoką jakością tworzywa, chroniącego skórę przed odparzeniami. Aby zwiększyć skuteczność obydwu produktów, należy dostosować ich rozmiar i chłonność do indywidualnych potrzeb. W tym celu można wykorzystać bezpłatne próbki dostępne pod adresem https://www.tena.pl/bezplatna-probka.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany