Koniec roku kalendarzowego przynosi z sobą wiele okazji do obdarowywania się prezentami. Wybór podarunku dla dziewczynek może być jednak problemem. Ponieważ okres bożonarodzeniowy obfituje także w inne wydatki, kwota przeznaczana na prezenty często musi się zmieścić w limicie. Nie oznacza to, że kreatywne i rozwijające podarunki są poza zasięgiem. Oto kilka propozycji.

Współczesne dziewczynki nie chcą być już tylko księżniczkami czy baletnicami. Marzą o osiągnięciach – i właśnie na to trzeba zwrócić uwagę wybierając zabawkę. Rozwój społeczny i intelektualny jest stymulowany nie tylko w przedszkolu czy szkole. Nauka poprzez zabawę doskonale sprawdza się już u kilkulatków – a to sprawia, że dzieci osiągają potem lepsze wyniki na kolejnych etapach edukacji.

Prezent dla młodej damy – wyzwanie czy igraszka?

Dziewczynki często wykazują zainteresowanie „sztuką”. W takich wypadkach zestaw złożony z farbek, kredek, mazaków, profesjonalnego bloku dla rysowników będzie dla nich jak znalazł.

Obecnie na rynku pojawiają się również inne propozycje angażujące dziecięcą uwagę – specjalne komplety służące do tworzenia z masy plastycznej makiet (np. różnego rodzaju produktów żywnościowych etc.) czy piasek kinetyczny. Ten ostatni przeznaczony jest dla młodszych grup wiekowych. Cechuje go specyficzna konsystencja uzyskana poprzez połączenie zwykłych ziaren piasku z polimerem. Piasek nie jest sypki, nie brudzi, a przy tym jest hipoalergiczny.

Kupując prezent dla starszych dzieci trzeba bardziej się nagłowić. Edukacyjna zabawka wcale nie musi oznaczać nudnej – mikroskop dla dzieci, lornetka do obserwacji przyrody, sprzęt sportowy – lub dodatek do niego – wszystko to doskonale sprawdzi się niezależnie od płci dziecka.

Trzeba tylko uważać, bo dziecięce fascynacje i zapał bywają płonne. Stąd np. decydując się na zakup pierwszego instrumentu muzycznego nie warto inwestować dużych kwot. Pierwsze kroki na ścieżce „kariery muzycznej” często są dla młodych melomanów ostatnimi. A przecież nie chodzi o to, by malucha przymuszać do nauki.

Dobrym wyborem są klocki Lego dla dziewczynki. Wśród różnorodnych propozycji znajdują się m.in. zestawy nawiązujące do bardziej „klasycznych” zabawek – jak Szpital Lego czy Pociąg Parowy Duplo. Dużo frajdy dzieciom zapewni zdalnie sterowana wyścigówka, czy klocki nawiązujące do popularnej gry komputerowej Minecraft. Dużą popularnością cieszy się dedykowana dziewczynkom seria Friends. Klocki Lego i Duplo do świetny przykład zabawek dostarczających rozrywki, ale też stymulujących kreatywność dziecka. Pomagają wykształcać zdolności poznawcze i koncentrację u młodszych, a udoskonalają motorykę i myślenie przestrzenne u starszych pociech. Ich zaletą pozostaje również fakt, że można podczas zabawy budować relacje – zarówno z rówieśnikami, jak i z rodzicami.

klockilegodladziewczynki

Wspólna zabawa – na wagę złota

Pomysły na prezent świąteczny dla dziewczynki wcale nie muszą być sztampowe. Czy jednak typowo „dziewczęce” prezenty są niemile widziane? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i pasji dziecka. Wiadomo, że na rynku zabawkarskim nie brakuje np. małych salonów piękności, a w drogeriach znaleźć można serie kosmetyków dedykowanych dziewczynkom. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, na jaki podarunek się zdecydujemy, ogromną wartość dla dziecka ma nasze zaangażowanie. Wśród prezentów, które wybierane są rzadziej znajdują się np. bilety do muzeum, kina, czy na sportowe zawody. Podobnie ma się rzecz z wizytami w aquaparku, w wesołym miasteczku czy innych miejscach, gdzie tak dzieci, jak i rodzice muszą zachować  aktywność fizyczną. Tymczasem alarmujące są badania, w których jasno stwierdza się, że dzieci w Polsce również coraz częściej borykają się z nadwagą. Może zatem warto wybrać niekoniecznie tak okazały prezent – np. z limitem do 100 złotych, a pozostałą kwotę zainwestować we wspólną rekreację?

Pamiętajmy, że dzieciństwo to okres, w którym kształtowana jest osobowość i sposób nawiązywania relacji z otoczeniem. Warto sprawić, by czas spędzany z dzieckiem budował jego kreatywność, stymulował potencjał intelektualny, ale i pozwolił na wdrożenie podstawowych wartości.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany