Buty trekkingowe to nieodłączny element stroju każdego turysty. Ich zadaniem jest zapewnić komfort i bezpieczeństwo w trakcie pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach. Obuwia nie należy zatem wybierać na podstawie wyglądu, a bardziej skupić się na materiale z jakiego zostały wykonane, parametrach podeszwy a także rodzaju aktywności, do jakiego zostały stworzone.

Materiał, z jakiego wykonuje się buty trekkingowe

Obuwie turystyczne wykonane ze skóry połączonej z wodoodpornymi materiałami to najlepszy wybór, gdy zależy nam na butach wytrzymałych i nieprzemakalnych. Aby membrana zachowała swoje właściwości jak najdłużej, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, np. specjalnym impregnatem w sprayu. Buty wykonane tylko ze skóry są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale słabo oddychają, dlatego w przypadku przemoczenia, przed kolejnym założeniem należy je dokładnie osuszyć. Najlżejsze i najlepiej oddychające obuwie turystyczne wykonuje się z materiałów tekstylnych i syntetycznych.

Decydując się na buty trekkingowe warto również zwrócić uwagę, czy posiadają takie elementy, jak: miękka wyściółka, najlepiej wykonana z syntetycznego materiału, zapewniającego swobodny przepływ powietrza wewnątrz buta, mocne wiązania czy gumowy otok, który jest dodatkowym zabezpieczeniem dla palców stóp.

Podeszwa butów trekkingowych

Podeszwa to ważny element obuwia, która zapewnia komfort podczas poruszania się po trudnym terenie, np.: śliskim, wilgotnym, kamienistym. W butach trekkingowych powinna być ona, przede wszystkim, antypoślizgowa, ale również zawierać warstwę: amortyzującą, stabilizującą oraz izolująco-oddychającą.

Obuwie turystyczne – rodzaje

Wybór obuwia trekkingowego zależy również od aktywności, jaką chcemy w nich wykonywać. Buty turystyczne można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, z których każdy sprawdza się w nieco innych warunkach.

  • Sandały trekkingowe

Otwarte sandały trekkingowe to najlepsze rozwiązanie w lecie, podczas krótkich wycieczek po względnie równym i łatwym terenie, gdyż ich otwarty fason nie zapewnia ochrony przed piaskiem czy kamykami. Ich największą zaletą jest lekkość i wentylacja.

  • Obuwie z siateczką i otworami

Buty trekkingowe z otworami i siateczką charakteryzują się wyjątkową lekkością, oddychalnością oraz szybkim procesem schnięcia. Obuwie idealnie sprawdza się podczas letnich aktywności.

  • Niskie buty trekkingowe

Niskie buty trekkingowe to najlepsze rozwiązanie na krótkie wyprawy piesze z lekkim obciążeniem po niewymagającym terenie. Zwykle są one wyposażone wodoodprone elementy oraz miękką, wygodną podeszwę.

  • Średnie i wysokie obuwie trekkingowe

Obuwie turystyczne o średnim i wysokim stanie to propozycja na wielodniowe wędrówki po trudnym terenie. Wysokie buty trekkingowe sięgają ponad kostkę i mają dość sztywną konstrukcję, która zabezpiecza przed kontuzją a także sztywną podeszwę z bieżnikiem, która zapewnia pełną przyczepność, nawet w bardzo trudnych warunkach.

  • Zimowe buty trekkingowe

Zimowe buty trekkingowe są odporne na niską temperaturę. i wilgoć. Ich wnętrze posiada dodatkowe ocieplenie, a podeszwa jest przystosowana do chodzenia po oblodzonej powierzchni oraz śniegu. Są idealne na trudne warunki.

  • Buty trekkingowe typu fast trek

Cechą charakterystyczną obuwia fast trek jest stabilność, solidna podeszwa a jednocześnie niska waga. Buty sprawdzają się do szybkiego poruszania się po górach, dlatego są chętnie wybierane przez biegaczy.

Czytaj także: Wygodne buty, ciepłe i stylowe – jakie buty na jesień i zimę?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany