Firma Microsoft stworzyła i wdrożyła do milionów urządzeń elektronicznych, w tym przede wszystkim komputerów na całym świecie, system operacyjny Windows. Najnowszą jego wersją jest obecnie Windows 10. System ten z czasem zaczyna działać coraz wolniej. Jak przyspieszyć jego działanie?

Od Windowsa 1.0 do Windowsa 10

Od chwili wprowadzenia pierwszego wydania systemu minęło ponad 30 lat. Windowsa 1.0 wprowadzono do użytku 20 listopada 1985 roku. Wczesne wersje Windowsa były mało skomplikowane i uruchamiano je z poziomu systemu operacyjnego MS-DOS. Były pulpitami użytkowników, czyli graficznymi interfejsami, ale z roku na rok ewoluowały, aż do czasów współczesnych.

Aktualnie użytkownicy komputerów i urządzeń mobilnych oraz wielu innych sprzętów korzystają z wersji Windows 10. Wydano ją 29 lipca 2015 roku. Za ciekawostkę należy uznać fakt, że firma Microsoft dała swoim użytkownikom szansę na darmową aktualizację systemu Windows 7 lub 8.1 do wersji Windows 10 do 29 lipca 2016 roku, czyli przez dokładnie 12 miesięcy od chwili wprowadzenia.

Windows 10 jest kolejną generacją systemu operacyjnego stworzonego przez Microsoft. Przed wprowadzeniem oficjalnie do obiegu był on testowany przez wielu użytkowników, którzy zgłaszali ewentualne błędy i uwagi. Dzięki temu Windows 10 stał się szybkim i stabilnie działającym systemem operacyjnym.

Dziś Windows 10 jest usługą aktualizowaną na bieżąco. Określa się go jako najlepszą wersję systemu operacyjnego Windows, a potwierdzają to zadowoleni użytkownicy. Niektórzy narzekają jednak na spowolnienie działania systemu wraz z upływem czasu. Podajemy więc 5 metod na to, jak przyspieszyć działanie Windowsa 10.

Sposób 1. Identyfikacja programów spowalniających komputer

Zdarza się, że jeden z programów stawia komputerowi wysokie wymagania i trudne zadanie do realizacji, przez co system kieruje w to miejsce większość swoich zasobów. To prowadzi do zawieszania się innych aplikacji. Użytkownik odczuwa to jako spowolnienie działania systemu.

Można poradzić sobie z tym, sprawdzając, które programy najbardziej obciążają komputer. W tym celu trzeba otworzyć Menu Start i wpisać „Menadżer zadań”, a następnie wybrać opcję „Więcej szczegółów”. To pozwoli otworzyć listę wszystkich procesów uruchomionych na komputerze. Jeśli w statystykach w kolumnach Procesor i Pamięć dominuje jakiś wpis, można sądzić, że obciąża system. Wystarczy go wówczas wyłączyć, oznaczając go i wciskając przycisk „Zakończ zadanie” umieszczony w prawym dolnym rogu.

Sposób 2. Sprawdź, czy nie masz wirusa

Powodem spowolnienia Windowsa 10 może być wirus lub zainstalowane na komputerze złośliwe oprogramowanie. Aby dowiedzieć się, czy w tym tkwi problem, trzeba przeskanować system wybranym programem antywirusowym. Może w tym pomóc również domyślny antywirus systemu – Windows Defender.

Sposób 3. Wyłączenie aktualizacji z wielu miejsc

Może zdarzyć się, że oznaczona w systemie opcja „Aktualizacja z wielu miejsc” powoduje spowolnienie Windowsa 10. Wówczas bowiem aktualizacje systemowe ściągamy nie tylko z serwerów Microsoftu, ale również z komputerów innych użytkowników. Może to spowodować utratę prędkości łącza internetowego i samego systemu – można temu zapobiec, wybierając właściwy sposób dostarczania aktualizacji w Menu ustawienia -> Aktualizacje i zabezpieczenia Windows Update, odzyskiwanie, kopia -> Windows Update -> Opcje zaawansowane.

Problemu nie będzie, jeśli użytkownik korzysta z szybkiego łącza. Domowy internet stacjonarny od UPC sprawi, że nawet pobieranie aktualizacji z wielu miejsc nie spowoduje utraty prędkości sieci i płynności działania samego systemu operacyjnego.

Sposób 4. Zmiana dysku HDD na SSD

Jeśli komputer pracuje na dysku HDD, nie zaś na dysku SSD, to dla przyspieszenia Windowsa 10 należy postarać się o zmianę. Instalacja systemu Windows 10 na SSD da przysłowiowego „kopa” systemowi.

Sposób 5. Pojemność i poprawność działania pamięci RAM

W dzisiejszych czasach komputer z 8 GB RAM to standard, a gracze i osoby zajmujące się zawodowo multimediami sięgają po pamięć operacyjną 16 i 32 GB. Jeśli przypadkiem w naszym komputerze jest mniej niż 8 GB, to trzeba rozważyć jej zwiększenie. Warto również sprawdzić, czy pamięć RAM pracuje bezbłędnie, czy nie pojawiają się błędy przy raportowaniu.

Spowolnienie działania systemu operacyjnego Windows 10 wynikać może z błędów w oprogramowaniu, przeprowadzonych aktualizacji, jak i nieprawidłowego działania zaledwie jednego programu. Można jednak poradzić sobie z tym problemem i zwiększyć szybkość działania zmieniając dysk z HDD na SSD, zwiększając pojemność pamięci RAM i wyłączając aktualizacje z wielu miejsc, chyba że skorzystamy z szybkiego internetu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany