W momencie zakupu nowego komputera na firmę otrzymujesz fakturę VAT, którą możesz „wrzucić w koszty” firmowe, a jak kwestie rozliczeń przedstawiają się w momencie, kiedy kupujesz dla firmy komputery poleasingowe?

Faktura VAT na zakup komputera poleasingowego

Zarówno sklep sprzedający nowe urządzenia, jak i sklep, w którym sprzedaje się komputery poleasingowe, należą do firm będących płatnikami VAT. VAT na sprzęt komputerowy wynosi 23%, co oznacza, że w przypadku zakupu nowego komputera za 5000 zł, VAT wynoszący 23% to kwota 1150 zł i taką też kwotę można odliczyć od należnego podatku VAT, jaki przedsiębiorca oddaje do Urzędu Skarbowego. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku zakupu komputera poleasingowego. Komputery i laptopy poleasingowe również są sprzedawane z 23% podatku VAT, więc jeśli kupisz komputer poleasingowy za 1000 zł, to masz do odliczenia 230 zł podatku VAT. O tyle będzie mniejszy Twój podatek odprowadzony do fiskusa.

Oczywiście do tego dochodzi jeszcze podatek dochodowy. Jeśli Twoja firma rozlicza się podatkiem dochodowym według skali podatkowej (18%), to również tyle będzie można „odzyskać” z zakupu komputera poleasingowego. Do obliczenia tego podatku wykorzystajmy powyższy przykład z komputerem za 1000 zł brutto. 18% tej kwoty to 180 zł. Dodajmy do tego 23% VAT, co daje razem aż 41% do odliczenia i okaże się, że komputery poleasingowe kupowane za 1000 zł sztuka tak naprawdę kosztują firmę zaledwie 590 zł za sztukę, bo 1000 zł – 41% tej kwoty to 590 zł.

Zakup używanego komputera od prywatnego sprzedającego

W przypadku zakupu komputera używanego do prywatnego sprzedającego przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia podatku dochodowego ani podatku VAT, dlatego że prywatny sprzedający nie wystawi ani rachunku, ani faktury VAT, jaka uprawniałyby do takiego odliczenia. Przedsiębiorca nie będzie mógł wtedy niczego „wciągnąć w koszty” i z firmowych pieniędzy pokryje całą kwotę zakupu. Idąc tym tropem, widać wyraźnie, że opłaca się kupować drożej komputery poleasingowe niż taniej podobne komputery od prywatnych sprzedających. Na prywatnym zakupie firma po prostu nie będzie w stanie nic zyskać. Laptopy poleasingowe i komputery tego typu są naprawdę dobrą inwestycją. Kupujemy je taniej, a w dodatku lwią część kosztów możemy odliczyć od należnych podatków.

Legalność sprzętów poleasingowych

Kolejną kwestią, która przemawia za zakupem poleasingowych komputerów, jest ich pełna legalność. Nigdy nie wiadomo tak naprawdę, czy sprzęt oferowany przez prywatnego sprzedającego działa z legalnym oprogramowaniem. W internecie nietrudno ściągnąć pirackie programy, które są niedozwolone zarówno w użytku prywatnym, jak i firmowym, a w tym drugim szczególnie niebezpieczne. Wyjątek stanowi tu oprogramowanie w wersji free lub trial, czyli z pełnym dostępem, ale tylko przez ograniczony czas (np. miesiąc), po czym konieczne jest wykupienie licencji na użytkowanie.

Legalność sprzętu poleasingowego nie skutkuje problemami w momencie, kiedy taki sprzęt chcemy wprowadzić do środków trwałych firmy. Przypomnijmy, że środkami trwałymi firmy mogą się stać komputery oraz laptopy poleasingowe o wartości powyżej 3500 zł. Warto przy tym wspomnieć, że taki środek trwały powinien mieć okres przydatności do użytkowania na poziomie minimum roku, a komputery sprzedawane w sklepie www.mdmkomputery.pl spełniają ten warunek, dlatego że są objęte 12-miesięczną gwarancją. W dodatku nie wymagają już żadnej inwestycji, bo zainstalowano na nich aktualne systemy operacyjne Windows 10, a wszystkie funkcjonalności działają bez zarzutu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany