Najdalej wysunięta na południe część Grecji kusi swoją tajemniczością i przyciąga wszystkich zafascynowanych starożytną historią. Peloponez jako kraina 300 Spartan i miejsce narodzin igrzysk olimpijskich to ponadczasowy cel podróży obfitujący w średniowieczne zamki, starożytne zabytki i malownicze wioski z zachwycającymi krajobrazami. Dlaczego warto odwiedzić wyspę i jakie miejsca na niej zobaczyć?

Wyspa na każdą porę roku

Jeśli szukamy miejsca na wypoczynek, do którego można wybrać się o dowolnej porze roku, Peloponez będzie doskonałą lokalizacją, na którą możesz się udać z biurem podróży TUI: https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/peloponez. Najcieplej jest tam od maja do września, jednak i w chłodniejsze miesiące nie zaznamy na wyspie nudy. Przepiękne złociste plaże położone nad krystalicznie czystym morzem zachęcają do letniego plażowania i uprawiania sportów wodnych. Egzotyczne plaże rozciągają się wzdłuż całej linii brzegowej, jednak na szczególną uwagę zasługuje urokliwy zakątek położony na południowo-zachodnim wybrzeżu. Voidokilia uchodzi za najpiękniejszą plażę Peloponezu charakteryzującą się jasnym i drobnym piaskiem. Od strony lądu okalają ją wydmy, oddzielające wyspę od zjawiskowej laguny Gialova.

Peloponeskie plaże nie są tak bardzo oblegane przez turystów jak inne greckie nadmorskie kurorty. Na niektóre z plaż możemy dostać się tylko łodzią i zaznać na nich prawdziwego odpoczynku w otoczeniu zachwycającej przyrody. Plaża Foneas (Foneas Beach) uchodzi za jeden z najbardziej znanych nieobleganych przez turystów nadmorskich zakątków. Kamieniste nadbrzeże z wysokimi skałami wyrastającymi z wody jest doskonałym miejscem odpoczynku dla miłośników wspinaczki i nurkowania.

Peloponez to jednak coś więcej niż tylko przepiękne plaże. Wyspa oferuje wiele atrakcji każdemu, kto uwielbia przygody i lubi aktywnie spędzać czas. Możemy wybrać się tu na wyprawę off-road, pochodzić po górach lub powspinać się po skałach w położonych na północy wyspy górach Tajget. W regionie Lagada znajduje się park wspinaczkowy dla odważnych, w którym w otoczeniu malowniczych widoków, możemy spróbować swoich sił we wspinaczce wysokogórskiej. Ponad 50 specjalnie przygotowanych tras to prawdziwe wyzwanie nawet dla doświadczonych wspinaczy.

Peloponez – antyczna wyspa z bogatą historią

Wyspę można nazwać kolebką współczesnej cywilizacji, bo to tu miały miejsce jedne z najważniejszych wydarzeń historycznych żyjące do dziś. To na Peloponezie, w starożytnym mieście położonym na zachodnim wybrzeżu wyspy, narodziły się igrzyska olimpijskie. Olimpia (Archea Olympia) należała do największych miejsc kultu Zeusa i to właśnie tu po raz pierwszy zorganizowano w 776 r. p.n.e. pierwsze igrzyska sportowe. Ruiny starożytnego sanktuarium wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest to miejsce, które szczególnie warto odwiedzić podczas pobytu na wyspie.

Epidauros ze świątynią boga Asklepiosa, ruinami teatru i tajemniczym tolosem uchodzi za miejsce prezentujące starożytną architekturę w pełnej okazałości. Wzniesione przez dawnych Greków sanatorium stało się początkiem współczesnej medycyny. Wiara w uzdrawiającą boską moc została zastąpiona prawdziwymi metodami leczniczymi. Teatr w Epidauros należy do najpiękniejszych w całej Grecji, o ile nie na całym świecie. To w nim wystawiano tradycyjne greckie dramaty, a sam teatr stanowił centrum kulturalne regionu. Wśród miejsc wartych zobaczenia na Peloponezie, Epidauros zajmuje jedną z pierwszych pozycji.

Peloponez i jego średniowieczne fortyfikacje

Wyspa Peloponez znana jest z monumentalnych średniowiecznych zamków i fortyfikacji zachowanych w bardzo dobrym stanie. Miłośnicy historycznych budowli z XII-XIV w. powinni odwiedzić dawną stolicę Imperium Bizantyjskiego – Mistrę. W mieście możemy podziwiać najciekawsze w całej Grecji średniowieczne ruiny fortyfikacji. Mistrę jako dawne miasto obronne otaczają gaje oliwne i drzewa pomarańczowe.

Monemvasia nazywana również Gibraltarem Grecji to kolejne miejsce, gdzie czasy średniowiecza pozostawiły po sobie pamiątkę. Osada położona na wybrzeżu otoczona jest potężnymi fortyfikacjami, które niegdyś chroniły ten zakątek przed najeźdźcami. Do malowniczego miasteczka położonego w cieniu ogromnej skały można dostać się tylko jedną drogą, która kończy się ogromną bramą (w czasach starożytnych wejść do osady można było tylko przez tę bramę).

Zachwycające jaskinie Peloponezu

Na północy wyspy znajdują się dwie główne sieci jaskiń, które fascynują geologów i przyciągają licznych turystów. Do tajemniczych i bardzo malowniczych miejsc należy kompleks jaskiń Dirou składający się z 3 głównych grot: Glifady, Alepotripy i najmniejszej Katafigi. Podziemne krystalicznie czyste jeziora przepływa się w specjalnych turystycznych łodziach, podziwiając przy tym formy naciekowe (stalaktyty i stalagmity) utworzone w jaskini.

Innym niezwykle fascynującym podziemnym miejscem na Peloponezie jest jaskinia Kastania nazywana też od pobliskiego kościoła jaskinią Świętego Andrzeja. Leży ona na południowym skraju wyspy w regionie Laconia w niedalekiej odległości od Neapolu. Natura tworzyła w jaskini różnorodne formy skalne przez blisko 3 wieki i teraz możemy oglądać w niej skały przypominające swoim wyglądem i kolorem morskie zwierzęta (ośmiornice, meduzy), słonie, ptaki, grzyby i egzotyczne rośliny. W jaskini nie brakuje również ciekawych kształtem stalagmitów i stalaktytów. Jaskinia pokrywa obszar 1500 m2 zlokalizowanych na dwóch poziomach, a trasa zwiedzania wynosi 500 m.

Tradycyjna kuchnia Peloponezu

Kuchnia Peloponezu obfituje w regionalne potrawy przygotowane tylko ze świeżych składników. I choć w nadbrzeżnych restauracjach zjemy przepyszne dania kuchni międzynarodowej, warto odwiedzić tradycyjną tawernę i spróbować lokalnych przysmaków. W położonym na wschodnim krańcu wyspy miasteczku Leonidio mieszkańcy zajadają się bakłażanem. Cenią to warzywo tak bardzo, że co roku organizują festiwal oberżyny, żeby uczcić obfite zbiory. Bakłażan występuje w kilku odmianach i tradycyjnie nadziewa się go mięsem i podaje z sosem lub przyrządza się z niego grecką musakkę.

Mieszkańcy Peloponezu chętnie przygotowują również zielone liściaste warzywa, takie jak np. szpinak. Liście gotuje się na wolnym ogniu z dodatkiem pomidorów, cebuli, fasolki i przyprawia dzikim rozmarynem oraz serem feta (starzejącym się w specjalnych beczkach). Popularne na wyspie są również karczochy (szczególnie w sezonie wiosennym) pieczone z jagnięciną lub dodawane do potraw z kurczaka. Do karczochów, nadziewanych liści winogronowych oraz wieprzowiny na wyspie podaje się sos avgolemono przyrządzony z jajek (całych lub tylko z żółtek), soku z cytryny i bulionu.

W kuchni peloponeskiej, zwłaszcza na południu jada się wieprzowinę, króliki i jagnięcinę. W nadbrzeżnych restauracjach serwuje się dania rybne oraz owoce morza, w tym bardzo popularną ośmiornicę delikatnie polaną oliwą z oliwek.

Greckie wina nie należą do bardzo popularnych trunków. Mikroklimat Peloponezu sprawia jednak, że tamtejsze alkohole smakują wybornie. W tawernach oraz sklepach z winem trunek z winogron nalewa się bezpośrednio z beczki do porcelanowego kubka.

Miejsca na wyspie, gdzie można się zrelaksować

Peloponez to kraina naturalnych i historycznych cudów, które kuszą swoim pięknem i zachęcają do ich podziwiania. Bez względu na to, w którykolwiek zakątek wyspy się udamy, znajdziemy tam malownicze krajobrazy i urokliwe miasteczka skrywające zabytki światowej klasy. Odwiedzając tak fascynuje miejsce jak Peloponez, kusi nas, żeby zobaczyć wszystko. Warto jednak znaleźć chwilę wytchnienia i zamiast szukania kolejnego zabytku, poczuć prawdziwe odprężenie. Gdzie najlepiej zrelaksować się na wyspie?

Zaledwie 30 km od miejscowości Kalamata znanej z jednych z najlepszych oliwek znajdują się wodospady Polylimnio. 15 małych zbiorników napełnia się wodą spływającą kaskadowo z wodospadów. To doskonałe miejsce piknikowe warto odwiedzić szczególnie późną wiosną i rozkoszować się ciszą wśród otaczającej nas przyrody.

Wędrując pogórzem pasma górskiego Tajget rozciągającego się na południu Peloponezu, zaznamy prawdziwego odpoczynku. Przepiękne górskie widoki możemy podziwiać ze starożytnej Sparty, w której kryją się ruiny dawnego teatru lub z usytuowanej w pobliżu Mistry.

Jeśli szukamy tajemniczego i wyludnionego miejsca, gdzie nie spotkamy tłumów turystów, odwiedźmy Mani znajdujące się na środkowym „palcu” Peloponezu. Zakątek ten uchodzi za jeden z najdzikszych na Morzu Śródziemnym. Dawniej Mani było schronieniem dla piratów i dziś nadal trudno przedostać się w niektóre części regionu. Choć Mani nie zachwyca swoim pięknem tak jak wiele innych miejsc na Peloponezie, należy do najlepszych zakątków w Europie, gdzie późną wiosną można podziwiać kwitnące polne kwiaty.

Peloponez to wyspa kontrastów, bogatej historii i niesamowitych cudów natury. Możemy odwiedzić ją o dowolnej porze roku i nigdy nie będziemy się nudzić. W ciepłe miesiące spędzimy czas na plażowaniu, a w nieco chłodniejsze pozwiedzamy antyczne i średniowieczne ruiny porozrzucane po całej wyspie.

Źródła:

  • https://www.telegraph.co.uk/travel/kalamata-with-british-airways/why-you-should-visit-the-peloponnese/
  • https://www.telegraph.co.uk/travel/kalamata-with-british-airways/peloponnese-food/
  • https://www.telegraph.co.uk/travel/kalamata-with-british-airways/places-to-relax-peloponnese/
  • https://www.discovergreece.com/en/mainland/peloponnese
  • https://www.mysteriousgreece.com/2015/07/must-visit-sights-in-peloponnese/
  • http://www.visitgreece.gr/en/nature/caves/kastania_cave
  • https://whc.unesco.org/en/list/491

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany