Porównywarka ubezpieczeń, znana także jako kalkulator OC, to narzędzie ułatwiające posiadaczom pojazdów mechanicznych znalezienie lepszej ochrony. Zbiera i zestawia oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu. Porównuje je pod względem ceny, zakresu i dodatkowych usług. Czy aby z niej skorzystać, trzeba podać dane osobowe?

Czy podawanie danych w porównywarce jest konieczne?

Nie znajdziesz dobrej porównywarki ubezpieczeń, jeśli nie będziesz skłonny do podania danych dotyczących właściciela pojazdu (czyli Ciebie) i samego pojazdu (m.in. numeru rejestracyjnego). Mocną stroną, jak i sensem działania kalkulatora OC jest właśnie to, że dzięki podanym informacjom jest w stanie wyliczyć przysługujące Ci zniżki oraz przedstawić listę ofert ubezpieczeniowych wraz z rzeczywistymi cenami.

W przypadku skorzystania z porównywarki bez konieczności podawania danych mógłbyś liczyć jedynie na wyniki uśrednione. Może niektóre byłyby zbliżone do ceny oferty, którą otrzymasz od danego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale większość bardzo by odbiegała: nawet o kilkaset złotych! Weź pod uwagę chociażby ogromną różnicę, jaka występuje pomiędzy ceną OC dla młodego kierowcy i kierowcy doświadczonego, z wieloletnią bezkolizyjną historią jady.

Jakie dane muszę podać, by otrzymać oferty?

By zapoznać się ze wszystkimi elementami dobrej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych, przeczytaj artykuł pt. Jakie elementy powinien posiadać dobry kalkulator OC?. W niniejszym poradniku przedstawiliśmy najważniejsze, zbierając je w trzy grupy tematyczne:

  • dane dotyczące pojazdu,
  • dane dotyczące właścicieli,
  • dane kontaktowe.

Pola z danymi dotyczącymi pojazdu obejmują m.in. numer rejestracyjny, rok produkcji, markę i model, rodzaj stosowanego paliwa, aktualny przebieg, średni roczny przebieg, miejsce zamontowania kierownicy, datę ostatniego przeglądu, stan pojazdu, fakt użytkowania samochodu za granicą lub komercyjnie (taxi, transport itd.).

Właściciel powinien podać dane osobowe wraz z numerem PESEL i kodem pocztowym. Ważne jest, jaki zawód wykonuje oraz od kiedy ma prawo jazdy.

Jakie korzyści niesie używanie porównywarki?

Porównywarka ubezpieczeń:

  • zbiera oferty różnych firm w jednym miejscu – nie musisz wchodzić na stronę każdego towarzystwa z osobna,
  • wylicza przysługujące Ci zniżki – oszczędzasz czas i nie musisz szukać wzorów do obliczeń,
  • pokazuje Ci rzeczywiste wyniki – dowiadujesz się, ile naprawdę zapłacisz w każdej z zaprezentowanych firm,
  • umożliwia zakup – skorzystanie z wybranej oferty to kilka kliknięć.

Czy zapłacę za korzystanie z porównywarki OC?

Jeśli nie przekona Cię żadna z zaproponowanych ofert, nie poniesiesz konsekwencji. Nie jesteś bowiem zobligowany do zakupu. Możesz wyjść z kalkulatora w dowolnej chwili. Możesz też do niego wrócić, ile razy zechcesz. Narzędzie jest darmowe i nielimitowane. Nie ponosisz kosztów ani wypełnienia formularza, ani wygenerowania ofert.

Jedyne opłaty, z jakimi wiąże się używanie porównywarki, to sam koszt polisy – kiedy zdecydujesz się na zakup. Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu pieniędzy, wybierz najtańszą ofertę. Pamiętaj jednak, że jej zakres jest najmniejszy. Nieco droższe ubezpieczenia mają wartościowe dodatki, np. Bezpośrednią Likwidację Szkód, ochronę zniżek czy darmową Zieloną Kartę.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany