Otyłość to po prostu nadmierne nawarstwienie tkanki tłuszczowej, które przekracza potrzeby
i możliwości organizmu. O otyłości u mężczyzny możemy powiedzieć, gdy tkanka tłuszczowa stanowi minimum 25% masy jego ciała, u kobiet – minimum 20%. Jakie są przyczyny otyłości? Jaki wpływ ma ona na nasz organizm?

Często również otyłość mylona jest z nadwagą, a są to dwa różne terminy – nadwaga jest to nic innego jak nadmierna masa ciała. Masa, która znajduje się powyżej masy optymalnej. Istotne jest również samo rozmieszczenie nadmiernej tkanki tłuszczowej – otyłość brzuszna ma charakter bardziej patologiczny niż tkanka tłuszczowa rozłożona równomiernie.

odchudzanie

Przyczyny i skutki otyłości

Otyłość nazywana jest „epidemią XXI wieku”, ze względu na postępujący zasięg jej występowania. Jest to najlepszym dowodem na to, że nauka jeszcze nie poradziła sobie z tym problemem do końca, dlatego kategoryzacja przyczyn jej występowania jest kwestią stale aktualizowaną w publikacjach medycznych.

Do najczęstszych przyczyn występowania otyłości jest przejadanie się, czyli dostarczanie zbyt dużej wartości energetycznej naszemu organizmowi, oraz niedostateczna aktywność fizyczna. Czynniki genetyczne z kolei zwiększają podatność organizmu na wystąpienie otyłości (m.in.: zespół Laurence’a-Moona-Biedla, zespół Pradera-Williego, , zespół Cohena). Środki farmakologiczne w postaci przyjmowanych leków również mogą powodować problemy z odkładaniem się tkanki tłuszczowej (szczególnie leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, neuroleptyczne). Nie bez znaczenia są czynniki środowiskowe – konsumpcja wysoko przetworzonych produktów spożywczych i brak wysiłku fizycznego powodują wzrost ryzyka wystąpienia otyłości. Czynniki psychologiczne (m.in.: stres, depresja) również mogą wpływać na przyrost masy ciała.

Następstw, które są spowodowane otyłością jest naprawdę sporo. Do najczęstszych zalicza się:

  • choroby nerek,
  • miażdżycę,
  • kamicę żółciową,
  • większe tendencje do wystąpienia nowotworów,
  • cukrzycę typu 2,
  • choroby układu ruchu,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zawał serca,
  • wylew.

Jak widać, problem jest bardzo poważny i nie można go lekceważyć. Dotyczy to szczególnie dzieci, których nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie rzutują na całe przyszłe życie, determinując ewentualne problemy z otyłością. Jeżeli nie wiesz jak poradzić sobie z tym problemem udaj się do lekarza rodzinnego, a on na pewno skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany